
Портрет на Леонардо да Винчи
Италиански учени са стигнали до извода, че Леонардо да Винчи към края ня живота си е страдал от дисфункция на китката, предизвикана от повреден лакътен нерв. Заради тази болест геният не е довършил работата си над „Мона Лиза” и много други картини, съобщава Ars Technica.
Експертите анализирали портрет на художника, рисуван, когато той вече е възрастен, за да открият възможната причина за повредената дясна ръка. Антонио де Беатис (Antonio de Beatis), секретар на кардинала Луи Арагонски, при посещение в ателието на да Винчи забелязал, че ръката на маестрото е парализирана. Затова през последните години от живота му нарисуваните картини са малко – не е можел да държи палитрата и четката.
Досега историците предполагаха, че ръката е била обездвижена заради прекаран инсулт, в следствие на вегетарианска диета, изобилстваща от млечни продукти. Освен това се смята, че великият художник е страдал от контрактура на Дюпюитрен, при която пръстите не се разтварят напълно. Новото изследване сочи, че на портрета на възрастния Леонардо, правен от Джовани Амброджо Фигино, ръката на художника е покрита с дрехата и се намира в свито състояние, което навежда на мисълта за травма.
През април изкуствоведи от галерея Уфици в музея във Флоренция доказаха, че Леонардо да Винчи е бил амбидекстър, тоест еднакво добре си е служел както с лявата, така и с дясната ръка.