
снимка: iStock
Полярното сияние се образува, когато частици от слънчевия вятър се сблъскват с магнитосферата на Земята. Те се ускоряват по линиите на магнитното поле до отдалечените от Екватора области, където „заваляват” в горните слоеве на атмосферата. Там си взаимодействат с нейните частици и така се появяват блещукащите светлини, които танцуват по небето.
Звуците на Северното сияние са загадка от дълго време и едва през 2012 г. записите на Лайне и колегите му потвърждават, че те са истински. През 2016 г. екипът разкрива и какво ги причинява. В особено студени, ясни и спокойни нощи слой по-топъл въздух се образува над плитък слой студен такъв в долните части на атмосферата. В тях може да се натрупат противоположни електрически заряди.
Когато геомагнитни смущения се разпространят надолу през атмосферата, може да възникне електрически разряд между слоевете, което предизвиква шума.
Изследователите предполагат, че има причинно-следствена връзка между песента на сиянието и геомагнитната активност. Както и че различните видове активност произвеждат различни звуци.
„Това беше най-голямата изненада! – възкликва Лайне. – Звуците се срещат много по-често, отколкото сме мислили, но когато хората ги чуят без видимо сияние, те смятат, че това е просто пукане на лед или може би куче, или някакво друго животно.”Източник