favorites basket
user
Любопитно22 ноември 2022

Какво става с мозъка ви, когато галите куче

Дори само 10 минути ласки свалят нивото на кортизола

Какво става с мозъка ви, когато галите куче
Любителите на кучета отдавна знаят, че има нещо специално в това да погалиш своето безценно приятелче. Сега изследователи от университета в Базел в Швейцария разкриха защо човек се чувства толкова добре от общуването с кучета. Галенето и дори гледането на куче води до по-високи нива на активност в префронталния кортекс на мозъка. Това е областта, която помага за регулирането и обработването на социални и емоционални взаимодействия. 

Ефектите са много по-големи при взаимодействие с жив любимец, отколкото с плюшено животно - този факт не удивлява никого. Ето още едно доказателство, че прекарването на повече време с кученце може да има значителни ефекти върху вашето психично здраве.

Мозъчната активност се увеличава

Проучването включвало 19 души, които са участвали в шест сесии. Три от тях са проведени с 6-годишен Джак Ръсел териер, 4-годишен голдън ретривър или 4-годишен голдъндудъл. Другите три сесии - с плюшен лъв на име Лео (в играчката е имало бутилка с топла вода, за да изглежда по-истински).

Анализирани са пет нива на взаимодействие, като се започне с неутрално и се премине към гледане на животното, попипване, галене на козината му и обратно до неутрално. Активността в префронталния кортекс била измервала с инфрачервена невроизобразяваща технология. Активността нараствала заедно с всяко ниво на взаимодействие. Гледането на куче довело до най-ниското ниво на мозъчна активност. При пасивен контакт, например когато кучето е до крака на седящ в кресло човек - нивата скачали.

Нивата на мозъчна активност били най-високи при активно галене на кучето. Те се увеличавали и при многократен контакт - модел, който не се наблюдавал при взаимодействие с плюшената играчка. 

Защо галенето на куче озарява мозъка ви

Бяха дадени няколко хипотези защо взаимодействието с истинско куче оказва по-силно влияние върху мозъка, отколкото взаимодействието с плюшено животно. Всъщност участващият в процеса на възприятие мозъчен регион дава еднозначна индикация, тъй като префронталната кора играе роля в изпълнителните функции - работна памет, решаване на проблеми и контрол на вниманието,  осъзнаване на социални и емоционални процеси.

"Тази част от мозъка има реципрочни връзки с областите, които участват в емоционалната обработка, като амигдалата и сензорните области от по-висок порядък в темпоралния кортекс", обясняват изследователите. Тъй като взаимодействието с животни обикновено се възприема като емоционално релевантно преживяване за повечето хора, учените предполагат, че близките контакти с кучето води до по-висока емоционална ангажираност. Тя от своя страна води до по-голяма мозъчна активност в префронталния кортекс.

Другаруването с кучето повишава неговата значимост за човека. То задържа вниманието на стопанина си върху поведенческите си активности и това повишава емоционалната възбуда по време на експеримента, сочи изследването

Констатациите могат да имат значителни последици за хора с дефицит на мотивация, внимание и социално-емоционално функциониране. Близките контакти с домашния любимец е терапия с помощта на животни. Тя може да увеличи емоционалното участие и да подобри ученето, да помогне за постигането на терапевтични цели. 

Галенето на домашния любимец облекчава стреса

Предишни изследвания сочат, че галенето на котки и кучета дори само за 10 минути - облекчава стреса. 10 минути ласки с любимия пухкав приятел сваля нивата на кортизол.

Изследователи от Медицинския факултет на университета в Индиана установили, че дори пет минути общуване с терапевтично куче помага за понижаване на нивата на стрес при лекарите и медицинските сестри, работещи в спешното отделение. Констатирано е, че кучетата-терапевти помагат на хората да намалят не само стреса, но и болката, безпокойството и гнева, като същевременно увеличават чувството на подкрепа и комфорт.

Играта с четирилаповото другарче повишава нивата на хормона на доброто настроение - окситоцин. 
Ако сте заинтригувани от социалните и емоционални ползи от това да имате куче, но не сте готови да поемете тази отговорността завинаги, помислете за други варианти. Можете да прекарате време с куче от приют или да се позанимаете с любимеца на ваш приятел, докато изчаквате да узреете емоционално за истинска връзка. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.