
https://www.cfa.harvard.edu/people/avi-loeb
Известният учен Ави Льоб от Харвард планира да открие това лято на дъното на Тихия океан, край бреговете на Папуа Нова Гвинея, междузвезден обект, дошъл от Космоса през 2014 г. Астрофизикът смята, че обектът е с изкуствен произход и може да е извънземна сонда за изследване, пише The Guardian.
Ави Льоб и неговият изследователски екип тръгват да търсят останките от междузвезден метеорит, за който астрофизикът смята, че може би е извънземен космически кораб. За тази мисия ученият вече е събрал 1,5 милиона долара и иска да разбере дали теорията му е вярна или не. Експедицията ще изследва голяма зона на дъното на Тихия океан близо до остров Манус край бреговете на Папуа Нова Гвинея, където на 8 януари 2014 г. падат фрагменти от междузвездния метеорит CNEOS1.
Преди 4 години Льоб предположи, че този метеорит е гост от друга звездна система, а през 2022 г. думите му бяха потвърдени от Министерството на отбраната на САЩ и НАСА. Този метеорит избухна в атмосферата над Тихия океан и се разпадна на малки фрагменти и именно тях ученият и екипът му се надяват да намерят, за да потвърдят или опровергаят теорията си за изкуствения му произход.
Льоб и екипът му стигат до извода, че този метеорит е с много по-голяма специфична якост от всички останали, паднали на Земята, което ги довежда до идеята, че може да е извънземен космически кораб.
„Той всъщност се е разпаднал на малки парчета, така че не търсим един голям твърд обект. Трябват ни само няколко грама материал, за да разберем от какво е направен, тоест какъв е неговият състав. Ще търсим тези фрагменти на дълбочина от около 1,7 километра на площ от 10 на 10 километра. Когато извадим тези фрагменти и ги анализираме, ще стане ясно дали този обект е обикновен междузвезден метеорит или е с изкуствен произход“, казва Льоб.
Според него този обект е изпратен Космоса може би преди милиарди години от много напреднала цивилизация, за да изследва други светове. Ученият допълва, че размерът на фрагментите от този обект зависи от неговия състав, така че те могат да бъдат с ширина 1 см или даже по-малки.
„Много хора не са съгласни с моята хипотеза, че този метеорит е извънземна космическа сонда. Затова искам да го докажа. Разбира се, мисията ни може да се провали и ще бъдем разочаровани, ако обектът се окаже с естествен произход. Но необичайните теории изискват изключителен подход. И ако теорията намери своето потвърждение, това ще бъде доказателство за съществуването на извънземни“, казва Льоб.
Но дори и това да не се случи, е възможно учените да открият свръхздрав метал, който все още не е известен на човечеството, създаден благодарение на неутронни звезди.
Астрофизикът Ави Льоб е известен с твърдението, че междузвездният обект Оумуамуа може да е космически кораб на високоразвита извънземна цивилизация. Учените отхвърлиха тази хипотеза. Ави Льоб им опонира, че сигурно са допуснали грешка в изчисленията и Оумуамуа все още най-вероятно е изкуствено създаден обект.