
Снимка: Wikimedia Commons
Начините да се търсят извънземни цивилизации са ограничени от факта, че учените знаят само за една обитаема планета, тоест Земята, и за една технологично напреднала цивилизация – човечеството. Те излагат хипотези само според познатите им данни – например къде е благоприятно за живот и евентуално какво биха правили в Космоса представителите на чужда цивилизация. В ново проучване, публикувано на сървъра за предпечат arXiv, е публикувано становище как цивилизациите могат да се развиват в три различни параметъра на Вселената, пише ScienceAlert.
Учените все още не са решили проблема с парадокса на Ферми (ако съществуват извънземни, тогава защо все още не сме ги намерили). Още в началото на 80-те години на миналия век академичните умове твърдяха, че причината човечеството да не е открило извънземни цивилизации се дължи на факта, че междузвездното изследване и заселването на Космоса не са линейни явления. В началото на 90-те години пък се стигна до тезата, че законите на физиката поставят ограничения върху междузвездния растеж на цивилизациите.
През 2019 г. учени от НАСА публикуваха статия, в която се казваше, че междузвездното заселване ще се случи в клъстери, защото не всички потенциално обитаеми планети биха били гостоприемни за извънземни видове. Това означава, че законите на физиката, биологията и еволюцията налагат ограничения върху това колко далеч и бързо даден вид може да насели нашата галактика.
Новите предположения
За да избегнат подобни ограничения, авторите на новото изследване разглеждат три основни космологични модела на Вселената: статичен, доминиран от материя и доминиран от тъмната енергия.
- Статичната Вселена, както първоначално е описана от Алберт Айнщайн, е безкрайна в пространството и времето, без да се разширява или свива.
- Вселената, доминирана от материя, описва състоянието й до 9,8 милиарда години след Големия взрив, когато енергийната плътност на материята надвишава енергийната плътност на радиацията и вакуумната енергия.
- Вселената, доминирана от тъмна енергия, описва етап от космическата еволюция, който започва преди приблизително 9,8 милиарда години – началото на ускореното разширяване на Вселената.
В една статична Вселена населението на една цивилизация нараства и се разпространява по същия начин, както се разпространяват инфекциозни болести. Отначало заселването е бавно, защото има малко обитаеми планети. След това, след откриването на нови планети, населението се увеличава и се разпространява бързо в Космоса. Това продължава до изчерпване на броя на обитаемите планети. Най-интересното е, че подобен сценарий се наблюдава и в двата други модела на Вселената.
Учените обаче отбелязват, че при разширяващата се Вселена има забавяне на скоростта на разселение в сравнение със статичната Вселена.
Когато става дума за извънземния разум във Вселена, доминирана от тъмната енергия, далечните планети в нея вероятно ще се разбягват със скорост, по-висока от тази на светлината. Това води до предположението, че цивилизациите трудно ще достигнат някои от тези нови земи. Но във Вселена, доминирана от материя, раздалечаването на планетите се забавя, а това ги прави допустими цели в обсега на цивилизацията.
Къде са извънземните?
В новото си изследване учените пишат, че напредналите цивилизации ще се разрастват, в началото бавно, но с течение на времето скоростта на разпространение ще се увеличи, после ще се забави и ще спре, когато им свършат планетите, до които да достигат и обитават.
Нашата галактика в момента е в първия етап на заселване, когато разпространението на цивилизациите е бавно. Най-вероятно в Млечния път има само няколко извънземни цивилизации, които се занимават със заселване на Космоса. Когато започне вторият етап на заселване, в резултат на появата на повече странстващи цивилизации, скоростта на заселване на галактиката ще се увеличи. Само на този етап хората ще могат да се срещат с извънземни, смятат учените.
Можем да кажем, че вече има отговор на парадокса на Ферми – напредналите извънземни цивилизации са на ранен, бавен етап от своето развитие и това ги прави невъзможни за откриване.