favorites basket
user

Метеорит или злополучен спътник на Мъск видяха българите в неделното небе

Учените не са сигурни, очакват НАСА или друга институция да се изкаже компетентно

Снимка: Didi Kitanova, Meteo Bilgaria, FB
Снимка: Didi Kitanova, Meteo Bilgaria, FB
В неделя вечерта и в понеделник българското интернет пространство и родните медии преливаха развълнувано от препредаване на една красива, но неясна новина. Видеозапис, изпратен до БНТ около 21:20 часа от Емилиян Христов, показва ярък обект в нощното небе, който прилича на метеорит, но се движи не съвсем по характерните за падащите звезди треактории. Прилича повече на нещо, което се пръсва, нещо като мини заря. Главният обект се разроява на множество малки светещи парченца, чието угасване при навлизането в атмосферата също се вижда добре на записа. 

Пред БНТ астрофизикът доц. Камен Козарев обясни, че все още е рано да се определи какъв е обектът:
„Прилича на по-голям обект, който се е разпаднал при влизане в атмосферата, отколкото на метеор. За момента не е ясно и дали е естествен или направен от човек“, казва той. Според експерти има възможност това да е било разпадащ се сателит.
Из социалните медии плъзнаха много видео материали за събитието, от различни точки предимно на Западна и Северозападна България.
„Според информация от сайта aerospace.org, на 25 август е регистриран обект на компанията Starlink, който може да е навлязъл в земната атмосфера в района на България. Този сателит, с номер 1257, е бил изстрелян на 18 март 2020 година като част от мега-констелацията на Starlink – проект на SpaceX, воден от милиардера Илон Мъск. Проектът цели да осигури глобален интернет достъп чрез мрежа от хиляди нискоорбитални сателити, но със себе си носи и рискове от космически отпадъци при завършването на техния експлоатационен срок“, пише Kaldata.

От Kaldata припомнят, че Starlink сателитите, които оперират в ниска околоземна орбита, имат ограничен живот и след време биват свалени контролирано или се разпадат при повторното си навлизане в земната атмосфера. Този процес понякога създава ярки светлинни явления, видими от Земята, които често биват сбъркани с метеори или „падащи звезди“.

От медията уточняват, че този месец на наша територия много любители на космическите спектакли са наблюдавали пика на метеорния поток Персеиди. Kaldata съобщава и за мнението на директора на обсерваторията в Рожен, Никола Петров, което също клони към отломка от изкуствен спътник с големината на кола или автобус, а не метеор или астероид.  


ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.