
Миналата седмица стана ясно, че броят на прилепите, които са умрели на 26 и 27 ноември, е около 23 000, според учените от Университета на Западен Сидни. Въпреки това има предположения, че броят им може да е около 30 000, защото някои селища, където те са се намирали, не са били включени в преброяването. А според австралийската статистика преди да се случи топлинната вълна броят им е бил 75 000.
Този вид летящи прилепи се характеризират със светло оцветена козина около очите и са разпространени в Австралия, Индонезия и Папуа Нова Гвинея. В Австралия те могат да бъдат намерени в малка тропическа гора в региона на Куинсланд, където спомагат за опрашването на дърветата.
Според д-р Уелберген, президент на НПО за защита и изучаване на прилепите, около 10 000 прилепа от друг вид – черни летящи, са загинали през същия период. Летящите лисици могат да издържат до около 42 градуса, но по време на топлинната вълна през ноември, температурите са надвишавали тази граница.
„От наличните данни става ясно, че такива събития имат огромно въздействие върху видовете. Ако вземем предвид прогнозите за бъдещата промяна на климата, това ни води до мисълта, че нещата ще се влошат“, казва д-р Уелберген.
В миналото причина за смъртта на летящите лисици са били циклоните, но напоследък топлинните вълни зачестяват и представляват по-голям риск. Дори преди събитията от есента на миналата година австралийското правителство е смятало да класифицира тези видове като застрашени, с цел да се подобрят усилията за опазването им.
В Червения лист на Международен съюз за защита на природата и природните ресурси, видовете са определени като не застрашени. Експертите смятат, че общественото безразличие към прилепите възпрепятства опитите за съхранението им. Причина за това са притесненията, които хората имат, че могат да хванат различни болести, които прилепите разпространяват, както и шума, който създават в градските среди. „Хората гледат на тях като на плъхове в небето. Най-вероятно много са били доволни от топлинната вълна, която ги убива“, споделя д-р Уесткот председател на Националната Програма за Мониторинг на Летящата Лисица.