През септември 2000 г. комитетът на ООН по космическото пространство обяви началото на първите международни Юриеви нощи в чест на първия полет на човек в космоса и в тях взимат участие над 75 страни.
В Русия традиционно на 12 април се организира фестивал „Време е да полетим в Космоса“, както и Гагаринска спартакиада, където всички желаещи могат да сравнят своите физически възможности с постиженията на първия човек, летял в Космоса. Тази година, освен всичко останало, ще се проведе класически концерт „Чайковски и Космос“ с произведения на Чайковски, Менделсон и Лист.
В центъра на Кьолн пък, на входа на уютно кафене, всяка година стои голяма надуваема фигура на космонавт в скафандър, който държи в ръка плакат с лика на Юрий Гагарин. Вътре изглежда като обикновено кафене: бира, коктейли, разточителни разговори… за космоса, за звездите и за поривите на човечеството. Организацията на Юриевите вечери в Кьолн е по идея на Юрген Хилл. Неговият живот е непосредствено свързан с изучаването на Вселената, тъй като той работи в немския център по авиация и космонавтика. Интересна част от събитието е, че се провежда викторина, чийто победител получава космическа храна като награда. Същата, която приготвя за астронавтите Европейската космическа агенция, която е и един от спонсорите на Юриевите нощи в Кьолн. А тези, които пристигат в заведението с някакъв „космически“ елемент по себе си, получават безплатен коктейл.
В пражкия планетариум пък преди три години излагат точно копие на космическия кораб на Гагарин „Восток-1“. Там се провежда цикъл от тематически мероприятия: лекции, изложби, излъчване на документални и художествени филми за първия космонавт на Земята. Цикълът завършва със среща на ученици и студенти с командира на екипажа на корабите „Союз ТМ-30“ и „Союз ТМА-1“ Сергей Зальотин, който споделя с тях спомени за полетите, в които е участвал.
„Обикаляйки Земята в кораба, видях колко е прекрасна нашата планета. Хора, нека съхраняваме и умножаваме тази красота, а не да я рушим!“ Тези думи са станали девиз на събитието, което се отбелязва по цял сят. То набира популярност с всяка изминала година и това може само да ни окуражава да мислим за нови и нови подвизи, които да останат в историята.