
Странстващ албатрос
Повече от 12 вида морски птици са в опасност от изчезване от югоизточния бряг на Австралия - вероятно поради затоплянето на океанските температури, установиха нови изследвания, пише theguardian.com.
Цитирано е проучване, което съобщава, че почти половината от 30-те най-богато представени видове морски птици, включително странстващите албатроси и розовоногите буревестници, са намалили популацията си между 2000 и 2016 година.
Морските птици са от решаващо значение за поддържането на здрави морски екосистеми, те са в ролята на хищници, които се хранят с плячка от местната фауна.
Изследователи от Центъра за екосистеми на UNSW предполагат, че покачващите се температурни нива на океана вероятно ще допринесат за утежняване на тази тенденция.
Странстващите албатроси имат размах до 3,5 метра, което ги прави птиците с най-голям размах на крилете (по-голям размах са имали само птеродактилите и най-голямата летяща птица, съществувала в миналото Argentavis magnificens, които обаче са изчезнали видове). Този вид албатрос прекарва от 5 до 7 години в полет над океаните по причини, които все още не са известни на орнитолозите. Едно от мненията е, че го правят, за да съзреят след излитането от гнездото, а друго, че им е вродено и го правят, за да могат да се научат да летят добре.

Розовоног буревестник
Прочети още:
Най-застрашените животни
Над 90% от видовете лемури са в рискИзчезващи видове в бразилските крайбрежни гори
Броят на едрите бозайници намалява критично