favorites basket
user
Наука26 септември 2019

На Венера може да е имало живот

Преди милиони години мистериозна катастрофа унищожава живота там

Снимка на Венера, направена от космическия апарат ”Пионер” на 26 февруари 1979 г. в
Снимка на Венера, направена от космическия апарат "Пионер" на 26 февруари 1979 г. в ултравиолетовия диапазон.
По човешките стандарти Венера не е приятно място за живеене, пише Питер Докрил в sciencealert.com  За един свят, кръстен на римска богиня на любовта и красотата, това наистина е доста токсичен, супер нагрят адски пейзаж. Но не винаги е било така…

В ново изследване учените твърдят, че има вероятност древната Венера да е пазила в пазвата си живот, докато мистериозно събитие преди около 700 милиона години не е унищожило всичко. 
„Нашата хипотеза е, че Венера може да е имала стабилен климат в продължение на милиарди години“, казва планетарният експерт Майкъл Уей от Института за космически изследвания на Годард от НАСА.
Според него е възможно някакво глобално събитие да е причина за превръщането на венерианския климат от климат, подобен на земния, към горящия ад на тази планета, който учените наблюдават днес.

Изследването е представено миналата седмица на съвместната среща на EPSC-DPS 2019 в Женева, Швейцария. То се базира на две публикувани по-рано проучвания на Уей и неговия екип, на резултати от 3D моделиране, компютърни симулации и различни топографски проучвания.

Резултатите навеждат на мисълта, че в продължение на около 3 милиарда години на Венера е имало вода в течно състояние, умерен климат, устойчива тектоника на плочите – изобщо условия, доста сходни със земните.

Преди около 700 милиона години нещо се е случило с тази планета и оттогава тя е огнено гореща - с токсична атмосфера на „парников ефект“, доминирана от въглероден диоксид и азот. „Огромно количество газ се е отделил в атмосферата", казва Уей.

Ако учените са прави, пише пише Докрил, това не само означава, че Венера би могла някога да е поддържала живот, но и това, че планети като Венера - обикновено считани за необитаеми поради непосредствена близост до техните звезди - може в крайна сметка да не са толкова мъртви и безплодни...
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.