
Тасманийските дяволи не обитават континенталната част на Австралия повече от 3000 години, но през последния месец 26 животни от този вид са били пуснати в резерват на север от Сидни. Той се простира на близо 1000 акра и е дом на множество различни застрашени видове.
Тим Фокнър, президент на Aussie Ark - австралийска неправителствена организация, която работи за спасяването на тасманийските дяволи повече от десет години, вярва, че това е началото на повторното заселване на странните животинки на континента.
„След 100 години поколенията ще си спомнят този месец, който постави началото на екологичното възстановяване на цяла една държава. Това е не само повторното въвеждане на едно от любимите животни в Австралия, но и на животно, което ще проектира цялата околна среда около него, възстановявайки и балансирайки горската ни екология след векове на опустошение от въведени лисици, котки и други инвазивни хищници “ - каза Фолкнер.
Тасманийските дяволи драстично намаляха заради заразна форма на рак, известна като Дяволска туморна болест на лицето (DFTD), която е убила около 90% от популацията на вида. Изследователите са изчислили, че в дивата природа са останали само около 25 000 екземпляра.
Тасманийският дявол се превърна в най-големия месояден торбест в света след изчезването на тилацина през 1936 г. Не е напълно ясно защо животните са изчезнали от Австралия. Широко разпространено е мнението, че може би са били жертви на динго и са били в състояние да оцеляват само в Тасмания, защото на острова няма динго. Но тази хипотеза не се приема от всички изследователи зоолози.
Видът е вписан като застрашен съгласно Закона за защита на застрашените видове от Тасмания през 2005 г. и Австралийския закон за опазване на околната среда и опазване на биологичното разнообразие през 2006 г.