favorites basket
user
Наука27 декември 2022

Вселената не се разширява по начина, по който си мислехме

66,2 процента е тъмната материя в Космоса

Илюстрация: НАСА
Илюстрация: НАСА
От поне две десетилетия знаем, че Вселената не е статична, неизменна същност, а точно обратното. Разширява се световъртежно във всички посоки. В резултат на това пространството излиза от себе си и дистанцира някои галактики от други, структурите се разпадат, разхвърляни във все по-студено, по-самотно и по-тъмно пространство-време.

През 30-те години на миналия век Едуин Хъбъл наблюдава, че далечните галактики се движат и заключава, че Вселената се разширява бързо. Оттогава космологичният модел, сега наречен ΛCDM, се подобри значително и ни даде инструменти за прогнозиране на скоростта на разширяване на Вселената. Стойността на константата на Хъбъл Λ, която определя скоростта на ускорение на разширяването, се равнява на 67,4 единици (km/s/Mpc).

Проблемът със скоростта на разширяване на Вселената е, че стойността на константата на Хъбъл, предвидена от космологичния модел, се различава от експериментално измерената. Това несъответствие е известно като "напрежение на Хъбъл". През 2018 г. е извършено експериментално измерване на константата Λ с помощта на обработка на данни от свръхнови тип Ia. Това проучване установи, че стойността е 69,8 единици - незначително несъответствие. Но оттогава напрежението непрекъснато нараства.

Неотдавнашно проучване, публикувано в The Astrophysics Journal, заключава, че скоростта на разширяване на Вселената има стойност от 73,3 km/s/Mpc. Това означава, грубо казано, че Вселената се разширява със 73,3 километра в секунда на всеки мегапарсек (3,26 милиона светлинни години).
Международен изследователски екип е изчислил тази Λ стойност въз основа на наблюдения на 1550 свръхнови тип Ia, използвани в астрофизиката за измерване на космологични разстояния.

Несъответствието се задълбочава, отчитат учените. Освен данните за разширяването на Вселената, анализът също установил, че нейният състав е 66,2 процента тъмна материя. 
"Този набор от данни е уникална възможност да видим как тъмната енергия възпламенява и движи еволюцията на Космоса в най-големите мащаби, известни досега" - заяви Дилън Браут, водещ автор на статията.

Прецизното измерване на константата на Хъбъл ще насочи физиците по правилния път за подобряване на прогнозите на текущия космологичен модел. Така те могат да разберат историята на Вселената и фундаменталната роля на тъмната материя в нейната еволюция.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.