
Илюстрация: NASA
НAСA потвърди във вторник, че хора няма да кацат отново на Луната поне до 2026 г., нито ще обикалят около нея поне до септември 2025 г.
Кацането на „Артемида III“ на Луната вече беше отложено от първоначално планираната дата 2024 г. Официално мисията „Артемида IV“ до предложената космическа станция Lunar Gateway пък остава за 2028 г.
„Безопасността е наш основен приоритет и за да дадем на екипите на „Артемида“ повече време да се справят с предизвикателствата с първите разработки. Така че, това, което искам да ви кажа, е, че коригираме нашия график, за да се насочим към „Артемида II“ за септември 2025 г. и септември 2026 г. за „Артемида III“, което ще изпрати хора за първи път на южния полюс на Луната.“
Въпреки че е разочароващо, забавянето не е изненадващо, а причините са основателни. Загубата на мисията Peregrine на Astrobiotic с десетки научни експерименти на борда е едно, но ако четирима астронавти умрат поради липса на подготовка, това би било непростимо.
„Връщаме се на Луната по начин, който никога не сме правили досега и безопасността на нашите астронавти е основен приоритет на НАСА, докато се подготвяме за бъдещи мисии „Артемида“, допълни Нелсън.
„Научихме много след „Артемида I“ и успехът на тези ранни мисии разчита на нашите търговски и международни партньорства, за да разширим нашия обхват и разбиране за мястото на човечеството в нашата Слънчева система. „Артемида“ представлява това, което можем да постигнем като нация – и като глобална коалиция. Когато насочим погледа си към това, което е трудно, заедно можем да постигнем това, което е страхотно.“
Неотдавнашният опит на Русия да кацне на южния полюс на Луната може и да се е провалил, защото страната се състезаваше с Индия и претупа проекта, коментират наблюдатели. Тъй като няма друга нация, която сериозно да се състезава да достигне Луната, НАСА може да си позволи да играе на сигурно.
„Оставяме безопасността на екипажа да ни ръководи при вземането на решения. Ще използваме летателния тест „Артемида II“ и всеки следващ полет, за да намалим риска за бъдещи мисии на Луната“, каза Катрин Кьорнер от НАСА. „Разрешаваме предизвикателствата, свързани с възможностите и операциите за първи път, и сме по-близо от всякога до установяването на продължително изследване на най-близкия съсед на Земята.“