Tретият тестов полет на Starship беше успешен. Космическият кораб и неговият ускорител се издигнаха в Космоса и успешно изпълниха основните цели за този тест. Не всичко вървеше по план, но нито един компонент не експлодира, което е подобрение спрямо предишните два полета.
Starship изстреля от Starbase на SpaceX в Бока Чика, Тексас в 8:26 ч. сутринта местно време на 14 март. Това е най-далечният и най-бързият полет на Starship. Целта беше да се демонстрира успешното изкачване на двете степени, Starship и Super Heavy. За Super Heavy екипът планираше меко разпадане, но изглежда машината се върна твърде бързо и последният стадий от задачата не беше изпълнен.
Starship влезе в орбита, където извърши няколко маневри, включително отваряне и затваряне на вратата за полезен товар, прехвърляне на гориво и повторно запалване на двигателя Raptor.
Ракетата претърпя повреда към края на експеримента и изгоря по време на повторното влизане в атмосферата, вместо да падне контролирано. Въпреки че и Super Heavy, и Starship са космически превозни средства за многократна употреба, SpaceX не планира да ги възстанови в този тест.
Това са най-големите и мощни ракети, създавани някога. Настоящият модел има два пъти по-голяма тяга от Saturn V, която отведе астронавтите от мисиите Apollo до Луната – и инженерите се надяват да я увеличат до три пъти. Комбинацията от двете единици съставлява ракета, която е висока 122 метра, когато е напълно конфигурирана. За сравнение, ракетата Space Launch System (SLS) на НАСА, която се използва в мисиите Artemis, достига 98 метра.
SLS и Starship са предназначени да работят заедно, за да доставят астронавтите на Луната. Следващото кацане на естествения ни спътник е планирано за септември 2026 г. Четирима астронавти ще бъдат в капсулата Orion на върха на SLS.
Тази година се очакват още три теста на Starship, но SpaceX все още не е съобщила подробности за тях.