Подкрепете ни!




ЗдравеМария Бончева, Теодора Зарева / 5 май 2011

Суперхрани

Те са природни, богати на всичко най-полезно и лекуват


Знаете ли каква е тайната на китайските дълголетници? А на воините ацтеки? Плодчетата годжи бери и коренът мака. Те са част от списъка на т. нар. суперхрани. 

Суперхраните са нова страница в науката за храненето, но много бързо набират популярност в цял свят. Причината е, че съдържат не една или две полезни съставки, а поне дузина. Със своята суперконцентрация снабдяват тялото и ума с всички необходими вещества. Чисти са от химикали, пестициди, хормони и други химикали. С тях човек пречиства тялото си, може да го задоволи с необходимите хранителни съставки и дори да се излекува. 


Сред суперхраните са добре познатите косови орехи, коприва, пчелен прашец, алое. Изключително полезни са водораслите – някои от тях са единствената храна,  усвоима на 100% от организма. При това може да изхрани увеличаващото се човечество с минимум получена и максимум дадена енергия.


Модерното общество е превърнало храненето в истински конвейер, които ни тъпче с боклуци. Изборът да променим всичко това е само в наши ръце!



Всяка хапка е от значение

В личния ни избор е ключът към здравето

Теодора Зарева


По това време на годината бабата на моята баба излизала по баирите на Родопите, за да бере гулия, коприва, киселец, скрипалец. За закуска е яла варено захарно цвекло с тиква и орехи, за вечеря - кус-кус от ръж, ечемик и просо. Разбира се, причините за тази диета не са имали много общо със здравето. Друга храна просто не е имало. Оказва се, че сто години по-късно, седейки пред компютрите си, заобиколени от супермаркети, които предлагат хиляди продукти, ние сме по-болни и недохранени от бабата на моята баба.


Очевидно нещо не е наред. Нещо се е случило със знанието ни за храната и ценностите ни като общество. Намираме за естествено да пестим за апартамент, кола или почивка, но не и за качествени ястия. Всички знаем, че за да сме здрави, е нужно да се храним правилно. Но това мото отдавна се е превърнало в кух лозунг на рекламната и медицинската индустрия. Истинският смисъл на храненето се е изгубил някъде сред десетките модни диети, веригите за бързо хранене, вечните спорове между вегетарианци, вегани, суровоядци. Това е широко, но не и дълбоко обсъждана тема. Така е и в училище. В медицинските академии се учи  основно и задълбочено не как да култивират здравето ни, а как да се справят с болестите ни. 


Трябва да си припомним, че храната е фундаментът на нашето здраве. Още Хипократ е казал: „Нека храната бъде твое лекарство, а лекарството - твоя храна." През 60-те години на миналия век д-р Линус Паулинг въвежда понятието „ортомолекулярно хранене". Според него, ако даваме на тялото си правилните молекули, жизненоважните вещества като витамини, минерали, аминокиселини, мастни киселини, ензими, антиоксиданти и редица други, то няма да се разболява. 


„Оптималното хранене

ще е медицината на бъдещето",


твърди той. Направили сме си лоша услуга, свеждайки стойностите на храната до таблица с три категории калории - от мазнини, въглехидрати и протеини, чиято единствена цел е да ни правят дебели или слаби. Създали сме култ към калориите вместо към хранителната стойност на всеки продукт. Излиза, че разликата между солети и сурови ядки е просто едно число, и то в полза на солетите. Забравили сме, че всяко отделно вещество, което влиза в тялото, се използва за изграждането на милиардите клетки в него и влияе пряко не само на физическото ни състояние, но и на  химичните реакции, от които зависи  емоционалното и психическото ни здраве.

Доказано е например, че недостигът на витамините C, B12 и цинк причинява депресия. Изследване сред пациенти, болни от алцхаймер, пък показва, че високи дози на витамин Е забавят развитието на болестта със 7 месеца. За съжаление научните изследвания, свързани с отделните хранителни вещества, са малко, а още по-малко са тези за използването на свръхдози с терапевтични цели. Това, че науката все още не е открила и описала функциите на всички вещества в храната ни, не означава, че не можем да се научим да разпознаваме коя е богата на хранителни вещества и коя не е. Преди всичко трябва да осъзнаем, че 


всяко нещо, сложено

в устата ни, е избор


Избор между вещество, срещу което тялото ни ще се бори – токсин, и такова, което ще усвои за биологичните си нужди. 

Колкото по-нагоре в хранителната верига се качваме, толкова по-замърсени стават източниците на вещества, тъй като са събрали токсините, натрупвани на всяко едно стъпало преди тях. Препоръчително е по-големият дял от храната ни да е от възможно по-ниски стъпала на хранителната верига. Колкото по-преработена е - толкова повече от хранителните є стойности се губят.

Много от 


полезните вещества като витамин C се унищожават при термична обработка 


или се губят при рафиниране на продуктите. Всички активни ензими, които се съдържат в суровата храна, се разрушават при температура 50 градуса. Ензимите са изключително важни за химичните реакции, нужни за разграждането и усвояването на веществата. Консумирането на сготвена храна стресира тялото ни да произвежда допълнително стомашни киселини и собствени ензими. Изследвания показват, че мишки, подложени на сурова диета, живеят 30% по-дълго от тези, лишени от ензими.

Препоръчително е поне 51% от всяко хранене да се състои от сурови храни - плодове, зеленчуци, ядки, семена, кълнове, билки. Хранителната стойност намалява от момента, когато растението е откъснато, до неговото консумиране. Много вероятно  е плодовете и зеленчуците по щандовете на магазините да са по-стари и от седмица.


Всеки изминал ден намалява хранителната стойност 


дори и на естествените, сурови продукти, затова е нужно да се насърчава местното производство.

Биохраните започнаха да навлизат и у нас, но много хора се отнасят скептично към тях заради по-високите им цени. Има ли наистина значение дали продуктите са „био"? Истината е, че съвременното земеделие е създало система на произвеждане на все по-големи и по-лъскави, но по-бедни на хранителни стойности растения.

През 1991 г. едно от най-подробните изследвания за състоянието на почвата показва, че с неправилните си практики хората са разрушили 20 милиона кв. км земя. Територия, равна на тази на САЩ и Канада, взети заедно!

Почва, бедна на минерали, ще отгледа растения, бедни на минерали, които са уязвими и трябва да бъдат допълнително третирани с химикали. Ето защо биоземеделието, което използва устойчиви практики, щадящи и обогатяващи почвата, което отрича токсичните химикали, произвежда и по-богата на полезни вещества храна.

Друг проблем, създаден от съвременното селско стопанство, е липсата на разнообразие. Макар да 


съществуват стотици видове ядливи растения,

всяко от които с уникални хранителни свойства, 


комерсиалното земеделие се е специализирало в производството на едва няколко култури. Огромни площи се покриват с едно и също растение, което освен че има големи екологични последици, определя и менюто ни. За да предоставим богат набор от хранителни вещества на тялото си ни е нужна разнообразна диета.

Вземайки предвид всички изброени фактори, които влияят на качеството на храната, бихме могли да променим навиците си, за да си осигурим повече ценни вещества. Но дори измежду храните, които са растителни, естествени, сурови, необработени и отгледани по устойчиви модели, има такива, които се отличават от другите.



Закуска за шампиони

Годжи бери е тайната на китайските дълголетници, коренът мака - на ацтеките


Мария Бончева


Суперхраните включват набор от живи, чисти от пестициди, други химикали и хормони храни, които в пъти надвишават по хранителна стойност всички други познати. Съдържат не една или две полезни съставки, а поне дузина. Със своята суперконцентрация снабдяват тялото и ума с всички необходими вещества на много дълбоко ниво. Те позволяват по-ефективно хранене с по-малко количество храна. Списъкът им не е твърде дълъг, защото темата е нова и изследванията тепърва набират скорост. 



Те ни хранят по супер начин. Съдържат и доставят всички най-необходими за тялото съставки в оптималните дози, и то до точното място – нашите клетки. Усвояват се значително по-бързо от повечето други хранителни продукти. Тъй като притежават много жизнена сила и енергия, са силно приспособими и не се налага да бъдат стимулирани допълнително при отглеждането с изкуствени торове, пестициди, хербициди. Те са био, екологично чисти, живи храни. Нещо повече – те щадят планетата.  За отглеждането на суперхрани са необходими в пъти по-малко ресурси, отколкото например за животинските продукти. А също както тях 


редица суперхрани

са пълноценен източник на протеин


Разликата е в това, че животинските продукти се третират по всевъзможен начин, докато достигнат до трапезата ни – веднъж с хормони и антибиотици, за да се отгледат по-бързо и по-големи животни, втори път с други химии, за да се убият всякакви микроорганизми, и в повечето случаи и трети път  - топлинно, за да са годни за ядене. Чудесно, но през това време протеините са спаднали поне двойно поради температурната обработка, а блюдото ни е станало изключително богато на... токсини. Такива са фактите. 

Но нека те говорят и по-нататък. Общото между суровото какао, корена от Андите мака, кокоса, микроводораслите, конопеното семе, годжи бери, пчелния прашец, алоето е, че всички те ни оказват свръхдоза помощ в битката за нашето здраве. Подсилват и стимулират осезаемо имунната система, а знаем, че от нейното състояние зависи умението на тялото да се справя с болести и нежелани патогенни организми. Суперхраните снабдяват с полезни вещества на много дълбоко ниво всички органи и системи на тялото – от мозъка и мускулите до кожата и ноктите. Според водещи авторитети в областта на здравословното хранене като Дейвид Улф и Гейбриел Казънс суперхраните ни дават в пъти повече 


всички необходими за тялото белтъчини,

незаменими мастни киселини, аминокиселини, 


витамини, минерали, полизахариди, ензими и ред други. 

Проблемът е, че повечето хора нямат представа какво точно означава това и как става абсорбирането на хранителните вещества в тялото. Колкото повече разбираме как работи химическата лаборатория на тялото, как например аминокиселините изграждат протеините, а те – най-голямата част от тялото ни след водата, толкова повече се замисляме какво съдържа яденето в чинията. Какво ни носи баничката със съмнителна мазнина и нещо като сирене и какво - купичка овесени ядки с кокос, лъжичка мака на прах и пчелен прашец? А как ще протече денят ни, след като изядем едното, и как – след другото? Колко жизнен тонус ще имаме, бодри ли ще излезем за работа, или едва станали, ще си мечтаем пак за леглото? Нека всеки експериментира. 

За да се храним оптимално и в полза на самите себе си,  трябва 


да се научим повече

да слушаме собственото си тяло


То проявява реакция към всяка хапка, дори към начина, по който сме я предъвкали. И тази реакция ни показва дали се нуждаем от дадена храна и в какво количество. Но хората отдавна не се хранят, за да поддържат тялото и ума в здрава форма. Храната е средство за постигане на илюзорно щастие, с нея се затъпкват емоции, „лекуват" се депресии, печели се любов. Обикновено това става с тежки, груби на вкус, богати на вредни добавки храни, създаващи киселинност в целия организъм – любимата среда за живот на патогенните микроорганизми. Накрая все някоя система не функционира както трябва, на кого където му е слабото място. Суперхраните дават възможност първо да не се стига до подобни крайни състояния, второ – да се излезе от тях. Поради по-високото им енергийно съдържание те хранят клетките по-ефективно и им 


дават енергията,

която дотогава не

им е достигала, 


за да започнат да изхвърлят токсините. Това е процесът на детоксикация. С него започва и свалянето на излишни килограми, както и справянето с различни болести.

Както пише Дейвид Улф в книгата си „Суперхрани – храна и лекарство на бъдещето": „Цялостната концепция на самолечението наистина се върти около премахване на отровите, токсините, химикалите и пестицидите от нашите тела." 

Но суперхраните не са чудодейни таблетки или прахчета, които просто се гълтат след поредното преяждане. Такива май не съществуват. Колкото и да са лековити, те изискват преосмисляне на хранителните навици. За да усетим ефекта им, да възстановят алкалната среда, да засилят имунната система, въобще да активират всяка клетка от тялото за борба за здраво съществуване, изисква да се включат активно в дневното меню. И то на мястото на излишните храни или поне на част от тях. Процесът трябва да е следствие от личен избор с ясни позитивни мотиви. И да бъде плавен, с индивидуално темпо. Твърде рязката смяна на хранителните навици може да има обратен ефект. Може да се започне с 


плодови шейкове 

със спирулина или АФА, 

които да изместят закуската


Например банан, киви и спирулина, разбити в шейкъра, е отлична комбинация. Различни дресинги за салата с келп или някое от другите суперводорасли, добавени към обяда; чайове от супербилки като стевия, коприва, котешки нокът, хвощ; купичка мюсли с мака, кокос, счукани какаови зърна, пчелен прашец или годжи бери. Вариантите са безкрайно много. 

Започнем ли да внасяме суперхрани в ежедневието си, неизменно се увеличава и количеството на свежите, сурови храни, с които да ги съчетаваме. Просто защото суперхраните са такива, докато са сурови. 

Има още един важен фактор, преди да се запознаем отблизо с някои от основните супергерои. Отново става дума за портфейла. Ако погледнем цената на повечето суперхрани за килограм, наистина са скъпи. Може би не повече от уискито или тютюна.  


Нещата не опират до пари, а до приоритети


А получихме и уверение от двама любители на суперхраните, които ядат предимно тях, с ядки, семена, плодове и зеленчуци, че месечният им бюджет е съвсем приличен. Калин и Дани, с които ще се запознаете на следващите страници, ни споделиха: „Като теглим чертата, се оказва, че наши приятели дават повече пари за храна от нас на месец. Само че ние ядем най-доброто, а те – общо взето най-лошото."

Но нека оставим т.нар. суперхрани да говорят сами за себе си.  Представяме ви, за съжаление вкратце, 


някои от листата на топ 10 на планетата


Ще започнем с любимия на всички шоколад. В него определено има нещо! Но нима не беше вреден? Само когато го смесим с рафинирана захар и намалим драстично хранителните му качества чрез топлинна обработка или рафиниране. Иначе суровите зърна на Theobroma cacao и извлечената от него сурова какаова маса са „нещо средно между храна и мощно и полезно лекарство", както пише Дейвид Улф. Излиза, че ежедневно се тровим с едно от най-добрите лекарства! Какаото съдържа най-високата концентрация на антиоксиданти сред всички познати храни! Повече от червено вино, боровинки, годжи бери и няколко други, взети заедно.

То е на първо място по съдържание на магнезий. Този минерал не само алкализира организма, цели книги са посветени на лечението с магнезий. Той е и сред най-дефицитните минерали в съвременната диета. А отговорностите му за здравето ни са твърде много, за да го пренебрегваме – поддържа сърцето, увеличава умствените способности, подобрява перисталтиката, помага за здравината на костите и нормалното функциониране на кръвоносните съдове. Съдържа 


314% от дневната препоръчителна доза желязо в 28 г


Освен хром, манган и цинк, серотонин и незаменими омега-мастни киселини, какаовите зърна съдържат близо 1% теобромин – антибактериално вещество, убиващо причинителите на кариеси. Същевременно проучванията показват, че какаото всъщност е бедно на кофеин. Ако обичате шоколад, просто няма как да не полудеете по суровия. А той има и уникалното свойство да намалява апетита. От Южна Америка идва и следващата суперхрана - коренът на растението мака (Lepidium meyenii). Има характерен леко сладък малцов вкус на препечен карамел. У нас обикновено може да се намери изсушен и стрит на прах. За начинаещи в суперхраните е чудесен в комбинация с мюсли. За силата на андийския корен конкистадорите разказвали легенди. За него индианските лечители казвали, че привлича духовете, които трябва да се родят. Увеличава плодовитостта при хората и животните, смята се за силен афродизиак. Не бързайте към магазина, качествата му на суперхрана едва започват.

Мака е мощен адаптоген, също както и редица други храни от тази група като годжи бери, водораслите АФА, гъбата рейши, стевията и много др. Адаптогените балансират и подпомагат системите в тялото – ендокринна, нервна, сърдечносъдова.

Маката оказва много силен ефект върху жлезите с вътрешна секреция и правилното производство на хормони. Има положителен ефект при симптоми на менопаузата, нередовен месечен цикъл и менструални болки, анемия, хронична умора, депресия. Увеличава кислородното съдържание в кръвта, което заедно с


качествата й

на адаптоген помага да се справяме със стрес


от всякакъв вид. 

Да се върнем към нещо по-познато – кокосовия орех (Cocos nucifera). Той е може би най-евтината ядка, която може да се намери на пазара – за между лев и два получавате често над 200 грама, плюс млякото, плюс бонус купички за ядки, ако ви се занимава да срежете прецизно черупката. 


Кокосовият орех се състои от 90% сурова наситена мазнина


Това е доста нехарактерна съставка за храните, но пък е съставна част от всяка наша клетка. Подобрява храносмилането и абсорбирането на мастноразтворимите аминокиселини и витамини, както и на нужните ни видове калциеви и магнезиеви йони. Съдържащите се в него мастни киселини имат противогъбично, противовирусно и противомикробно действие.

Кокосът е ценна храна при бременност и възстановяване след раждане и кърмене. Натуралното кокосово масло е и отлично козметично средство за кожата.

Да се пренесем в Китай и т.нар. императорско плодче, по-известно като годжи бери, лиций или мерджан. Много негови разновидности се срещат и на Американския континент. То е адаптоген, източник на пълноценни протеини, съдържа пречистващия черния дроб бетаин и над 20 микроелемента. 


Любима храна на таоистките мъдреци и дълголетници, 


често под формата на супа. В Тибет е на почит от 2500 години. Червените плодчета имат уникалната способност да стимулират тялото да бъде здраво благодарение на съдържащите се в него изобилни и разнообразни хранителни вещества. Жизненост и дълголетие са основните неща, които може да ни донесе консумацията му. Към това се прибавят положителен ефект върху зрението, поддържане на мозъка и здраве на нервната система, стимулиране на имунитета, засилване на половите функции. 


Още за суперханите: в Майския брой на Списание 8.


Иде ли краят на слънцезащитните кремове? Здраве

Иде ли краят на слънцезащитните кремове?

Експертите коренно промениха мнението си как да се излагаме на слънчевите лъчи

Епидемия от киберхондрия Здраве

Епидемия от киберхондрия

Защо при здравна тревожност д-р Google нанася повече вреда, отколкото полза

5 най-полезни билки в България Здраве

5 най-полезни билки в България

Магията им се свързва с благосъстоянието на тялото и духа. По нашите ширини съществуват над 3600 растителни вида.

Сърцето ни трябва не само за обичане Здраве

Сърцето ни трябва не само за обичане

За него се грижим много добре с хранителната добавка „Кардиозон“

Д-р Меркола: Изписват ви лекарства без да има нужда, а после други, за да премахнат Здраве

Д-р Меркола: Изписват ви лекарства без да има нужда, а после други, за да премахнат страничните ефекти от първите

Пациентите с остеопороза и висок холестерол са тъпкани с хапчета, макар да няма сериозни рискове за здравето им

2026: В Ирландия етикетите върху алкохола ще предупреждават за цироза и рак Здраве

2026: В Ирландия етикетите върху алкохола ще предупреждават за цироза и рак

В магазините бутилките ще са далеч от храните и почти скрити, промоциите и рекламата са ограничени

Безглутеновият режим може да повлияе върху овладяването на Хашимото Здраве

Безглутеновият режим може да повлияе върху овладяването на Хашимото

Хипотеза: Имунната система атакува фрагменти от глутеновия протеин, наподобяващи тъканта на щитовидната жлеза

Битовата химия е опасна за мозъка Здраве

Битовата химия е опасна за мозъка

Nature Neuroscience: Домакинските препарати са свързани с неврологични заболявания

Билки против болка? Да, но след внимателно проучване на действието им. Здраве

Билки против болка? Да, но след внимателно проучване на действието им.

Употребата на лечебни растения трябва да е само след консултация с медицинско лице

Подагразон: билковият лек при подагра Здраве

Подагразон: билковият лек при подагра

Хранителната добавка обединява мощни царски билки за „царската болест“

Използват ли казината „времево изкривяване“, за да ви държат в капан Здраве

Използват ли казината „времево изкривяване“, за да ви държат в капан

Целта на казиното е да ви накара да останете достатъчно дълго, за да загубите

Болното дебело черво ни състарява преждевременно Здраве

Болното дебело черво ни състарява преждевременно

Неговият микробиом е свързан с биологичната възраст

60-минутна разходка с 4,5 км в час спасява от самота Здраве

60-минутна разходка с 4,5 км в час спасява от самота

Nature: Физическата активност компенсира депресивни състояние, свързани със социална изолация

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Енергийното здраве на дома Здраве

Енергийното здраве на дома

Домовете ни са пронизани от нарастващо множество излъчвания, с които сме принудени да се справяме ежедневно. Как да се защитим?

Тай Чи е по-полезен за сваляне на кръвното от аеробните упражнения Здраве

Тай Чи е по-полезен за сваляне на кръвното от аеробните упражнения

Учени наблюдаваха 349 души в продължение на една година