favorites basket
user
Светът в теб28 април 2025

България е на 4-то място по качено съдържание със сексуално насилие над деца

Годишният доклад на INHOPE прави анализ на тежкия проблем в 86 държави

Графика: Доклад на INHOPE за 2024 г.
Графика: Доклад на INHOPE за 2024 г.
През 2024 г. INHOPE отбелязва 25 години действия срещу сексуалното насилие и експлоатация на деца онлайн. Организацията поддържа 55 горещи линии в 51 държави по света. Обработени са 2,5 милиона медийни файла от докладвани URL адреси, което е трагично увеличение от 218% спрямо предходната година. Тези файлове с предполагаемо незаконно и вредно съдържание бяха проследени в 86 държави, което подчертава глобалния мащаб на проблема.

Това се казва в доклад на INHOPE, публикуван в началото на месеца, който може да бъде изтеглен и прочетен от тук. INHOPE е международна организация, която води борба срещу материалите за сексуално малтретиране на деца (CSAM) онлайн. Хората от тази организация дават връзка и поддържат горещи линии за сигнали по цял свят. Те насърчават развитието на законодателството и политиката в подкрепа на тяхната кауза.

В този изключително тревожен доклад рисъства и България, която е на четвъртото място сред 86 държави по качено съдържание със сексуално насилие над деца по данни от Годишния доклад на INHOPE за 2024 г., пише на страницата на Националната мрежа на децата във фейсбук.

Само за 2024 г. благодарение на екипа на Национален център за безопасен интернет са докладвани над 1,6 милиона файла със сексуално насилие над деца, идентифицирани в рамките на международната мрежа INHOPE. Това представлява над 60% от всички докладвани случаи в света.

От Центъра казват, че въпреки огромния си принос към решаване на тежкия световен проблем, не получават държавно финансиране, макар да изпълняват ангажименти на България по международни директиви.

Ето и най-важните данни от доклада:

  • 93% от жертвите са деца между 3 и 13 години;
  • 99% от тях са момичета;
  • 65% от сигналите са за незаконно съдържание;
  • над 95% от всички сигнали у нас са свързани със сексуална експлоатация.
През май предстои Кръгла маса с институции и експерти по предложения на safenet.bg за законови промени, съобщават от Националната врежа на децата. Оттам припомнят и каналите за връзка с тях за сигнали:
При проблем онлайн - обърнете се към safenet.bg и към Консултативната линия за помощ към деца и родители 124 123
Асоциация Родители/ Българска асоциация по семейно планиране
#INHOPE #CSAM #OnlineSafety #Hotline #ChildProtection #DigitalChildren 
В доклада на INHOPE анализатори търсят причините за рязкото увеличение на престъпно съдържание в интернет и посочват няколко тревожни тенденции:
  • нарастваща сложност на самостоятелно генерираните и генерирани от изкуствен интелект (AI) материали за сексуално насилие над деца (CSAM);
  • нарастващото използване на сайтове „Invite Child Abuse Pyramid“ и платформи за криптирани съобщения за улесняване на престъпна дейност;
  • нарастване както на финансовата, така и на сексуалната експлоатация на непълнолетни. 
Освен да обработва сигнали и да алармира отговорните за решаването на проблема институции, сред задачит на организацията е да повиши обществената осведоменост за ролята на горещите линии и насърчаването на по-силно многосекторно сътрудничество в областта на онлайн безопасността на децата. 

Още факти

  • 2 497 438 записа за съмнение за CSAM;
  • 65% от записите са класифицирани като незаконни (202% увеличение спрямо предходната година);
  • 37% от записите са с ново съдържание, което изисква оценка от анализатори;
  • CSAM е проследен в 86 държави през 2024 г. спрямо 84 през 2023 г.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.