
снимка: iStock
Извънредната епидемична обстановка официално отпада до дни, част от противопидемичните мерки обаче остават. За ограниченията ще се решава на регионално ниво. Мнението на здравните експерти е категорично, че маските трябва да останат като мярка. Отговорността за това решение след 1 април обаче ще бъде прехвърлена от Министерския съвет в ръцете на здравния министър и главния държавен здравен инспектор. Всички ограничителни мерки вече ще се прилагат по региони, в зависимост от степента на разпространение на вируса, съобщи Нова телевизия.
Според зам.-председателя на Здравната комисия в парламента д-р Александър Симидчиев „вече нямаме активна пандемия, но тя ще дойде обратно през есента. Ние имаме под 30% ваксинирани. В Гърция към вчерашна дата е имало 20 хиляди нови случая. И представете си какво би се случило, ако българи отидат в Гърция на лятна ваканция и внесат обратно инфекцията...” - цитира Нова ТВ.
При дискусиите станало ясно, че повечето медицински експерти настояват маските да останат като предпазно средство. Но окончателното решение за тях щяло да се взема на регионално ниво. Симидчиев пояснил, че е направено предложение за промяна в Закона за здравето - мерките да се подбират по предложение на главния санитарен инспектор от министъра на здравеопазването.
Дискусиите с Министерството на образованието за това, какво ще се случва в училищата, все още не са започнали.
Носенето на маски на закрито и в градския транспорт ще се въвежда на база решение на областния щаб във всяка една област, цитира Александър Симидчиев телевизия ON AIR.
Според репортаж, излъчен снощи, хората също не са готови да махнат маските на закрито, защото се страхували не само от COVID-19, но и от върлуващия грип. „Ако останат минималните мерки, към края на април всичко ще отиде към синята зона и ще караме едно хубаво лято", коментира математикът проф. Николай Витанов. Последните данни показват, че в страната ни ръстът на заболелите не е голям, но в съседните държави броят на заразените се покачва.
Междувременно през седмицата Националният съвет за тристранно сътрудничество прие проектопостановление, с което мярката за бизнеса 60/40 да бъде удължена до 30 юни тази година. Очакванията са правителството да гласува промяната на заседанието си тази седмица.
Дарик радио, пък съобщи за остра реакция от страна на предприемачите от ресторантьорския бизнес: „Отпадането на епидемичната обстановка означава единствено спиране на и без това липсващата подкрепа за българския бизнес и на бонусите за всички работещи на първа линия в борбата с COVID-19. Това разбрахме от изказване на председателя на комисията по здравеопазване в парламента доц. Антон Тонев", се казва в позиция на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и Сдружението на заведенията в България (СЗБ), изпратена до медиите.
„Ще се наложат промени в закона, за да останат маските в обществените места и без епидемична обстановка, както и да може по места да се въвеждат част от мерките, с които сме свикнали", цитират думи на Тонев от БАЗ и СЗБ. Тоест – държавата отново използва популистки методи, с които да каже, че мерките падат, но всъщност да вземе от „трудещите се хора и бизнеса дори мижавата подкрепа, която се правеше, че им оказва, а да остави всички рестрикции, които налага", пишат от двете организации, уточнява Дарик.