
Снимка: Youtube
Барицитиниб, перорално лекарство, което потиска свръхактивната имунна система и често се използва от хора с ревматоиден артрит, намалява риска от смърт при хоспитализирани пациенти с COVID-19 с 13%. Това обявиха преди месец авторите на най-голямото в света проучване за лечение на коронавирус. Пациентите, участващи в изследването, са приемали и други лекарства, като стероида дексаметазон, които действат върху имунната система и вече е доказано, че помагат срещу COVID-19.
„Добавянето на барицитиниб към всичко друго, което лекарите предписват в момента… е от полза“, казва клиничният учен от Оксфордския университет Мартин Ландрей, един от авторите на проучването Recovery в Обединеното кралство.
„Пандемията от COVID-19 далеч не е приключила и вероятно ще трябва да се борим с нарастването на нови случаи в бъдеще. Окуражаващо е да имаме повече терапевтични възможности за намаляване на смъртността“, казва вирусологът от университета Емори Богума Титанджи, отбелязвайки, че барицитиниб се предлага във версии, които страните с ниски и средни доходи могат да си позволят.
Барицитиниб инхибира ензимите от семейството на Янус киназа (JAK), които играят важна роля в регулирането на имунните отговори.
Протоколите за лечение на COVID-19 се промениха драстично, след като проучването Recovery обяви първата терапия, обявена за ефективна, през юни 2020 г. То установи, че дексаметазонът, широко достъпен кортикостероид, намалява с една трета смъртните случаи при пациенти на апаратна вентилация. През февруари 2021 г. Recovery обяви, че тоцилизумаб, друго лекарство, действащо върху имунната система, допълнително намалява смъртността при хоспитализирани пациенти, приемащи дексаметазон. Сега данните сочат, че барицитиниб намалява още повече смъртните случаи.
Лекарствата, насочени към вируса, а не към реакцията на тялото към него, също доказаха своята стойност. Доказано е, че интравенозното лечение с антитела, прилагано в началото на заболяването, предпазва някои пациенти от хоспитализация. А наскоро пероралните антивирусни лекарства от Merck и Pfizer показаха, че могат да намалят смъртните случаи от COVID-19, ако се прилагат достатъчно рано.
Но възходът на варианта Omicron на SARS-CoV-2 също раздвижи научните среди и доведе до напредък в лечението на COVID-19. Няколко лечения с антитела са неефективни срещу този вариант, който сега доминира при инфекциите по целия свят. В неотдавнашната си актуализация на насоките СЗО препоръча коктейл от антитела - casirivimab-imdevimab - да се дава само когато различен вариант е причинил инфекция. Има и индикации, че терапията с антитела, наречена sotrovimab (едно от малкото антитела, действащи срещу подтип Omicron BA.1) е загубила доста от своята ефикасност срещу разпространяващия се подтип BA.2 на Omicron, съобщи Лейф Ерик Сандер, имунолог в Charité Университетска болница в Берлин. „Все пак сега сме в много по-добра позиция да лекуваме хоспитализираните пациенти, отколкото бяхме преди година“ - допълва той.
И други лечения набират скорост. Например, след като коктейлът на Eli Lilly and Company от антителата етесевимаб и бамланивимаб се оказа неефективен срещу варианта на Omicron, компанията презентира ново антитяло - bebtelovimab. То получи разрешение за спешна употреба от Американската администрация по храните и лекарствата през февруари.
Все още се проучват ползите от молнупиравир, сотровимаб и лекарството за диабет емпаглифлозин. Учените продължават изпитванията с по-високи дози кортикостероиди като дексаметазон с надеждата, че използването им самостоятелно ще работи също толкова добре, колкото и комбинирането им с по-скъпи имуномодулиращи лекарства.