
снимка: iStock
Д-р Тедрос Адханом Гебрейесус - шеф на Световната здравна организация (СЗО) призова правителствата по света да се върнат към старите познати мерки за борба с COVID-19, тъй като новите случаи зачестяват, както и смъртните случаи. Маските трябва да се въведат отново, както и масовото тестване за коронавирус, заяви той по Sky News.
Въпреки че много правителства на по-богатите страни почти изоставиха коронавирусните ограничения, генералният директор на организацията подчерта, че пандемията „все още не е приключила“. Според него подвариантите на Омикрон продължават да водят до нови вълни от случаи, хоспитализации и смъртни случаи по света.
„Загрижен съм, че случаите на COVID-19 продължават да нарастват – оказвайки допълнителен натиск върху натоварените здравни системи и здравните работници“, каза Гебрейесус.
Сред вариантите и подвариантите, проследявани от СЗО, е BA.2.75 - наричан „кентавъра", който беше открит за първи път в Индия през май.
У нас
„На първо време маските ще станат задължителни в болниците, поликлиниките, социалните домове и пред кабинетите на общопрактикуващите лекари", обяви пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. В магазините и градския транспорт маски отново ще се изискват на следващ етап, ако се налага, допълни епидемиологът. Според него е много малко вероятно през лятото да бъдат затваряни заведенията заради разпространението на Covid-19.
„Малко над две трети от българите са се срещали с Ковид-19, ако съберем преболедувалите, имунизираните и скритата заболеваемост. Но новите варианти имат възможност да заобиколят този имунитет“, каза още главният държавен здравен инспектор.
Муждувременно Световната здравна организация на сайта си преди дни даде насоки за актуализиране на Наръчника на СЗО за интегриране на принципа на равенство между половете. В документа се казва, че е нужно: „преминаване отвъд бинарните подходи към пола и здравето, за да се признае половото и сексуалното разнообразие, или концепциите, че полова идентичност съществува в континуум и че полът не е ограничен до мъж или жена". Според експертите е необходимо „въвеждане на нови рамки и инструменти за пола, равенството и правата на човека за по-нататъшна подкрепа за изграждането на капацитет около тези концепции и интегрирането на техните подходи в работата на СЗО".