
Шокиращо високият брой смъртни случаи от COVID-19 е „едновременно дълбока трагедия и огромен глобален провал на много нива", се казва в нов доклад на комисията Lancet за COVID-19. (Lancet е седмично рецензирано общомедицинско списание. Това е най-авторитетното медицинско издание в света, основано през 1823 г. от Томас Уакли, английски хирург. При глобални събития, издателите свикват комисии за обобщение на становищата. Бел.ред).
Огромен интердисциплинарен екип от изследователи прегледа факти и данни от първите две години на пандемията от COVID-19, за да види как можем по-добре да се подготвим за следващо глобално огнище на болестта.
Според доклада има 6,9 милиона потвърдени смъртни случая и 17,2 милиона предполагаеми такива от COVID-19. Авторите на документа твърдят, че този огромен брой е резултат от множество провали на почти всяко ниво на обществото, от международните власти до широката общественост.
„Зашеметяващите човешки жертви през първите две години от пандемията COVID-19 са дълбока трагедия и огромен обществен провал на много нива", заяви професор Джефри Сакс, председател на комисията.
„Трябва да се изправим пред трудни истини – твърде много правителства не успяха да се придържат към основните норми за институционална рационалност и прозрачност; твърде много хора протестираха срещу основните предпазни мерки за общественото здраве, често повлияни от дезинформация; и твърде много нации не успяха да насърчат глобалното сътрудничество за контролиране на пандемията."
Докладът подчертава 10 от най-големите провали, наблюдавани по време на реакцията на международната общност срещу COVID-19:
- Липса на своевременно уведомяване за първоначалното огнище на COVID-19;
- Липса на своевременно и ясно признаване, че SARS-CoV-2 се предава по въздуха;
- Липса на координация между държавите по отношение на стратегиите за потискане;
- Неуспех на правителствата да управляват икономическите и социалните последици;
- Недостиг на глобално финансиране за страните с ниски и средни доходи;
- Неуспех да се осигурят и справедливо да се разпределят ключови стоки, включително предпазни средства, диагностика, лекарства, медицински изделия и ваксини;
- Липса на навременни и точни данни за инфекции, смъртни случаи, вирусни варианти, реакции на здравната система и косвени последици за здравето;
- Лошо прилагане на разпоредбите за биобезопасност в навечерието на пандемията, което повишава възможността за лабораторно свързано огнище;
- Неуспех в борбата с дезинформацията;
- Липса на глобални и национални предпазни мрежи за защита на населението, което е уязвимо.
Според доклада на Lancet обаче, светът се справил относително добре с бързото разработване на множество ефективни и безопасни ваксини, но справедливото им разпределяне куцало.
Комисията Lancet COVID-19 нанася няколко удара на Световната здравна организация (СЗО). СЗО трябвало да запази централната си роля в световното обществено здравеопазване, но пандемията подчертала необходимостта от реформа в организацията и „значително увеличение на нейния основен бюджет".
От СЗО отговориха на доклада, заявявайки, че „приветстват всеобхватните препоръки“, но се самокритикуват за липсата на бърза реакция и че на са признали по-рано за асимптоматичното разпространение.