favorites basket
user
COVID-1910 ноември 2022

COVID-19 активира същото мозъчно възпаление, както при болестта на Паркинсон

Може да липсват външни симптоми в продължение на много години, казват учените

изображение: iStock
изображение: iStock
Тревожно ново изследване от Университета на Куинсланд сочи, че SARS-CoV-2 - вирусът причиняващ COVID-19, активира същите възпалителни процеси в мозъка като тези, наблюдавани при заболявания, свързани с деменция като Паркинсон и Алцхаймер. Констатациите могат да послужат като потенциален индикатор за риск от невродегенеративни разстройства при хора, които са имали COVID-19, но също така биха могли да помогнат за идентифициране на възможна опция за лечение в бъдеще. 

Все още не е напълно описано как COVID-19 влияе на мозъка, но ново проучване в Molecular Psychiatry откри доказателства, че SARS-CoV-2 инфекцията може да повлияе на имунните клетки на мозъка, което води до активиране на неприятен възпалителен отговор.
„Изследвахме ефекта на вируса върху имунните клетки на мозъка, които са ключовите клетки, участващи в прогресирането на мозъчни заболявания като Паркинсон и Алцхаймер“, каза авторът на изследването, професор Трент Уудръф. „Нашият екип отгледа човешка микроглия* в лаборатория и зарази клетките със SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19. Открихме, че клетките ефективно се „гневят", активирайки същия път, който протеините на Паркинсон и Алцхаймер могат да активират при заболяване - инфламазомите."
Това активиране води до убиване на невронни мозъчни клетки по хроничен и продължителен начин с течение на времето, което след това може да доведе до неврологични симптоми.
„Това е нещо като тих убиец, защото не виждате никакви външни симптоми в продължение на много години" - обяснява д-р Алборноз Балмаседа, един от съавторите на изследването. „Това може да обясни защо някои хора, които са имали COVID-19, са по-уязвими към развитие на неврологични симптоми, подобни на болестта на Паркинсон."
COVID-19 донесе със себе си много неизвестни, едно от които е как болестта засяга мозъка в дългосрочен план. Това, което сега наричаме дълъг COVID, със сигурност включва неврологичен аспект, с много съобщения за мозъчна мъгла, затруднения с обонянието и вкуса, проблеми със съня, настроението и умора, продължаващи дълго след първоначалните инфекции. 

Изводите от последното проучване издигат хипотезата, че SARS-CoV-2 може директно да взаимодейства с микроглия, което от своя страна може да активира това, което изследователите наричат ​​NLRP3 възпалителна реакция в мозъка. Този път обикновено се активира при пациенти с неврогенеративни заболявания и може да допринесе за болестното състояние с течение на времето.

„Ако някой вече е предразположен към болестта на Паркинсон, наличието на COVID-19 може да е като наливане на още гориво в този „огън" в мозъка" - разказва Уудръф. „Същото ще важи и за предразположените към болестта на Алцхаймер и други деменции, които са свързани с инфламазоми."
Резултатите от проучването са публикувани в Nature's Molecular Psychiatry .

* микроглия - клетки, които участват в имунната защита. Те са свързани с макрофагите от имунната система и имат ролята на чистачи, които отстраняват мъртви клетки или други клетъчни остатъци. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.