
Снимка: Фейсбук
„Няма как да се приеме за абсолютно невярно твърдението, че ваксината може да доведе до смърт". Това пише в аргументите на Софийската районна прокуратура за отказ от образуване на досъдебно производство срещу доц. Атанас Мангъров. Постановлението е от 3 октомври тази година, но решението стана известно преди дни, когато самият Мангъров го публикува на страницата си във Фейсбук.
Сигналът до прокуратурата срещу Атанас Мангъров е подаден от доц. Йорданка Узунова, председател на Комисията по професионална етика (КПЕ) на Столичната лекарска колегия към Български лекарски съюз. Претенциите на гилдията идват след участието на Мангъров в предаването „На фокус" по Нова телевизия с водещ Лора Крумова на 16 януари тази година. Думите му в ефир са:„564 души, които са починали, са починали, защото са ваксинирани". (Става дума за ваксините срещу COVID-19 - бел.ред.)"
Освен това доц. Мангъров е заявил, че тези, които имат зелен сертификат и са ваксинирани, може да заразяват и са опасни. Според него ваксинацията не помага, защото тези, които са ваксинирани, могат да заразят останалите, а зелените сертификати им дават право да се движат свободно и да разпространяват вируса" - припомня казуса прокурор Константин Сулев.
„В конкретния случай, за да е налице престъпление по чл.326 НК трябва да бъдет подавани неверни или заблуждаващи знаци за тревога. Т.е. поведението на виновното лице трябва да е насочено към подаването на информация, че дадено положение е по-тежко отколкото в действителност. Няма как становището на едно лице да всява тревога или паника. Министерството на здравеопазването сочи, че няма информация за извършени изследвания по отношение на причината за леталния изход при починали от Ковид 19. Това твърдение означава, че не може категорично да се приеме, че казаното от доц. Мангъров е абсолютно неверно, защото дори Министерството на здравеопазването не може категорично да заяви, че ваксинираните лица не са починали в резултат на поставяне на ковид ваксина - такива изследвания не са правени" - се казва в постановлението на Софийската районна прокуратура.
И още: „В настоящия момент никой не може да каже дали доц. Мангъров е прав или не. Важното е, че в демократичното общество хората имат право на мнение, а мнението на доказан специалист като доцент Мангъров не е голословно. Всеки избира сам в какво да вярва и как да се пази. Недопустимо е обаче да се иска „този човек" да бъде свален със сила от екран и да му се затвори устата. Доколкото по този начин биха се накърнили в по-голяма степен правата на повечето субекти".
С тези аргументи СРП смята, че „не следва да се образува наказателно производство" и „преписката следва да бъде прекратена".
Доц. Йорданка Узунова, подала сигнала преди време, изпрати до доц. Мангъров ново становище на Комисията по професионална етика (КПЕ) на Столичната лекарска колегия към Български лекарски съюз. това става ясно от публикуваното на страницата на доц. Мангъров писмо: „КПЕ-СЛК не констатира нарушаване на морално-етични деонтологични норми на Кодекса за професионална етика на лекарите в България."
„КПЕ-СЛК прие решение да се съобрази с мотивите на Постановлението на Софийската районна прокуратура и да не го обжалва пред Софийска градска прокуратура.", се казва още в писмото на доц.Узунова