
Снимка: iStock
Европейската комисия подписа договор за съвместно възлагане на обществени поръчки за ваксини срещу COVID-19, за да се „гарантира готовност и непрекъсната защита на гражданите“. Това съобщи преди дни официалният сайт на Европейския съюз.
Органът за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации (HERA) на Европейската комисия подписа рамков договор за съвместно възлагане на обществени поръчки с фармацевтичната компания Moderna. Участващите държави ще могат да поръчат до 146 милиона дози от иРНК ваксината срещу COVID-19 при необходимост в зависимост от своите нужди и без минимално количество дози за закупуване. Договорът ще бъде с продължителност до четири години, се казва в сайта на ЕС.
Това съвместно възлагане на обществени поръчки „гарантира сигурност на доставките и повишава готовността на участващите държави срещу здравна криза, какъвто беше случаят по време на пандемията от COVID-19“, обясняват европейските чиновници.
Според тях „въпреки че ваксините вече са налични, този договор допълнително улеснява достъпа до ваксина, която предлага лесни условия за транспортиране и съхранение. Това може да е от особено значение по време на извънредна ситуация, тъй като ваксината може да се съхранява при редовни температури на замръзване, без да се налага свръхстудена верига. Ваксината може да бъде доставена още по-бързо и сигурно. Освен това участващите държави ще разполагат с предварително напълнени спринцовки, които улесняват прилагането и могат да осигурят по-бърза информационна кампания“.
Хаджа Лахбиб, комисар по въпросите на равенството, готовността и управлението при кризи, заяви: „Приветствам днешното съобщение, което показва нашите постоянни усилия за повишаване на готовността и сигурни доставки на медицински мерки за противодействие с цел защита на най-уязвимите от COVID-19. Тази конкретна ваксина, с достъпна доставка до 146 милиона дози, предлага значителни предимства: може да се съхранява в стандартни фризери, използвани за рутинни ваксини, и може да се доставя в предварително напълнени спринцовки.“
37 държави са подписали споразумението за съвместно възлагане на обществените поръчки. Според сайта на ЕС това е механизъм за медицински мерки за противодействие като алтернатива или допълнение към възлагането на обществени поръчки на национално равнище, на доброволна и гъвкава основа.