favorites basket
user
COVID-1916 март 2025

16,8 милиона години загубен живот в Европа през 2020-22 г.

В Швеция жертвите на пандемията от COVID-19 на 1000 души са най-малко, в Естония – най-много

Снимка: Алберто Джулиани, Wikimedia Commons
Снимка: Алберто Джулиани, Wikimedia Commons
На 11 март 2020 г. новият тогава коронавирус беше официално обявен за пандемия. Ново изследване, изготвено от учени от Имперския колеж в Лондон, количествено определя неговото въздействие, пряко и непряко, върху 18 страни. От 18-те включени в проучването държави в Швеция са загубени най-малко човешки години живот на 1000 души от населението.

Екипът избрал да изчисли щетите от пандемията в години загубен живот. Анализирани са данни на възрастни 35+. Става дума за 289 милиона души в 18 европейски страни. 

Изследователите проследили прехода от състояние без заболяване чрез различни комбинации от сърдечно-съдови заболявания, когнитивни увреждания, деменция и увреждане и в крайна сметка смърт. Те успели да разгледат поотделно болестта, причинена директно от инфекция с COVID-19 и несвързани причини. Измерили годините живот с увреждания и без увреждания, загубени между 2020 г. и 2022 г. Всичко това станало със сложно компютърно моделиране и статистически анализ.

Изводът им – 16,8 милиона години живот са били изгубени през този период. Повече от половината от тези години, установиха авторите, биха били изживени без увреждане, дори при хора на възраст над 80 години. Според авторите това е доказателство за инстинктивното подценяване на въздействието на пандемията върху по-възрастното население. 

Естония отбеляза най-много загубени човеко-години живот (PYLL) на 1000 души от населението - 108,9, а Швеция - най-ниска - 19,6. Наблюдава се връзка на този показател с брутния вътрешен продукт на съответната държава.  

Научният труд сочи, че 3,6-5,3 милиона загубени години от общата цифра се дължат на смъртност, несвързана с COVID, и косвените въздействия на пандемията. Непреките въздействия продължават да се увеличават и след широкото разпространение на ваксини през 2021 г., дори когато преките смъртни случаи от COVID-19 като цяло започват да намаляват. 

Проучването е публикувано в списанието PLOS Medicine . 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.