Били ли са предците ни в по-тясна връзка с фините светове, щом са виждали змейове и самодиви и са наситили народната ни памет с разкази и песни, с мъдрост, която да окрили и осмисли и живота на съвременния човек?
За призванието на етнолога, за чудесата в народната ни вяра, за това що е то българско народно творчество си говорим с добре познатата от страниците на Списание 8 от години доц. д-р ВИХРА БАЕВА, посветила живота и делото си да изследване най-загадъчните и фини кътчета на българската душевност.
С Баева, която е наш гост тази вечер, имаме общо начинание – проектът „Бащино огнище“, с което Списание 8 и етнолози от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН в 5 броя на Списание 8 ви разказваха за позабравени обреди и обичаи из страната.
В този проект е включена и фотоизложбата на Добрин Кашавелов, на която можете да се насладите в София, в градина „Кристал“, от 16 до 30 октомври 2023 г. На 18-и ще е нейното откриване, в 18 ч., в Националния етнографски музей, където също сте поканени.
Доц. д-р Вихра Баева е етнолог, който от години предвожда читателите на „8“ по тайните пътеки на народната памет и обичаи. Работи за Института за eтнология и фолклористика с Eтнографски музей към БАН. Преподава в български и чуждестранни университети, пише трудове за много издания. Занимават я теми като антропология на чудото, местни култове, антропология на съня и сънуването, антропология на поклонничеството, календарната обредност, християнската религиозност и устните разкази у нас и на Балканите.
Срещата ще се излъчи в понеделник, 16 октомври, в нашия youtube канал, в 20 ч. Очакваме ви!
Кога: 16 октомври 2023 г.(понеделник), 20 ч.
Кой: доц. д-р Вихра Баева
Тема: Паралелни вселени
Проектът „Бащино огнище“ се изпълнява от Списание 8 в сътрудничество с Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и се финансира по програма „Култура“ на Столичната община за 2023 г. Медийни партньори са телевизия ТВ1 и платформата Village Life.