

Откриването на фотоизложбата се състоя на 18 октомври 2023 г. в Националния етнографски музей. Екипът представи труда и начинанието си, като събитието обяви и води главният редактор на Списание 8 Ганета Сагова. Какво е вдъхновило невероятните кадри сподели даровитият Добрин Кашавелов, заснел всички снимки, включени в изложбата. За статиите и преживяванията си разказаха авторите на текстовете по проекта, етнолозите, работещи към Института за етнология и фолклористика към БАН: гл. ас. д-р Иглика Мишкова, доц. д-р Вихра Баева, гл. ас. д-р Божидар Първанов, както и Мария Русева, редактор в медията.

Те говориха за запазената в почти непроменен вид от стари времена попрелка (седянка) в пиринското село Брезница – с пъстрите носии на местните жени, веселите истории и ненадминатата шишкава баница.
Доц. д-р Вихра Баева:
Традиционната попрелка (седянка) в пиринското село Брезница е запазена почти непроменена от стари времена, та чак до наши дни – така, както са запазени и пъстрите носии на местните жени. Роднини и близки се събират по домашному, за да се видят, да се повеселят, да попеят старите брезнишки песни и да послушат изкусните майстори на дрънката – древен струнен инструмент от типа на тамбурата, с който епическите певци съпровождали своите изпълнения.

Говориха и за предаването на древните знания от стари на млади в кюстендилското село Раждавица как се месят богородични хлябове – свещенодействие, съчетало в себе си народната обредност с християнската; за обичаите Пеперуда и Герман, които се извършват в крайдунавското с. Горни Вадин като отглас на някогашните обреди; за запазения занаят за писане на великденски яйца във Велинград и потомствената майсторка Даниела Цопанова, която го предава на децата; за вълшебството на Еньовден – най-силния ден от годината, събрал най-магичните обреди и голямата почит към силите на природата.

Гл. ас. д-р Божидар Първанов:
Обичаите Пеперуда и Герман носят в себе си отглас от древни обредни практики. У тях обаче се разкрива един също толкова древен и изначален страх – страхът от опустошителните природни стихии, както и последиците от тях – глад, разруха и други бедствия. Предците ни, както други традиционни общества, са развили система от ритуални действия, включени в календарния празничен цикъл, които целят именно предпазването от непредсказуемите изпитания на природата. Днес тези обреди се изживяват по-скоро като спектакъл, но въпреки това са намерили свое ново предназначение. В наши дни те представляват средство за сплотяване на един постепенно намаляващ колектив, на една малка крайдунавска общност, която гледа не само навътре – към своите корени, но и навън – към своите близки и далечни съседи, от тази и от другата страна на Дунава.
Гостите се потопиха в преживяванията на творческия екип благодарение и на видеата, заснети от оператора Виктория Гълъбова, които могат да се видят в youtube канала на Списание 8. И за да е истински досегът до българския дух, домакините бяха подготвили и музикална изненада – живо изпълнение на стари народни песни и музика от група „Брезничанки“ от гоцеделчевското село Брезница.

Проектът „Бащино огнище“ се изпълнява от Списание 8 в сътрудничество с Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и се финансира по програма „Култура“ на Столичната община за 2023 г. Медийни партньори са телевизия ТВ1 и платформата Village Life.