
снимка: iStock
Гласуването за предложението за регламент на посевния материал защити вековната традиция и правото на земеделските стопани да обменят помежду си малки количества от собствения си посадъчен материал безплатно или срещу парично обезщетение – практика, която се практикува от поколения и укрепва устойчивостта и независимостта в селското стопанство. Резолюцията също така предоставя на земеделските стопани постоянен достъп до традиционни сортове, но решението не успя да създаде ясна правна рамка за тази дейност, която е толкова важна за обществото като цяло.
EП отказа да запази сегашната клауза, която позволява на държавите-членки да забранят отглеждането на тяхна територия на сортове, които могат да навредят на здравето и околната среда, както и на традиционните селскостопански системи.
ЕП гласува за противоречащи си текстове: Размяната на семената между непазарни дребни стопани да не се счита за маркетинг, но същевременно дребните стопани трябва да имат същите задължения като на професионалните фермери като плащане на такси и регистрации.
По този начин отварянето на пазара за хетерогенен материал или сортове за съхранение, защитени с патенти, потиска правото на земеделските стопани да използват семена от собствената си реколта, без да се гарантира информация за съществуването на такива патенти.
Разрешаване на присвояването на традиционни земеделски сортове от мултинационалните компании за семена под предлог, че тези сортове никога не са били официално регистрирани, като по този начин се забранява на селяните, които винаги са отглеждали и съхранявали тези сортове, да продължат да използват наименованието им.
Сдружение АГРОЛИНК и гражданското общество в Европа ще продължи да се мобилизира, за да постигне отхвърляне на проекта за регламент за новите ГМО/НГТ, подобряването на проекта за регламент за посевен материал и прилагането на правата на селяните върху семената в хода на тристранните преговори.
Разнообразието на сортовете са най-ефективните инструменти, с които разполагаме, за да смекчим негативните последици като екстремни климатични условия или нови болести и вредители.
Представители на над 140 организации от България призовават новото правителство на България чрез министъра на земеделието в Съвета на Европа:
- Да отхвърли дерегулирането на новите ГМО и те да бъдат при същите изисквания като старото поколение ГМО, като по този начин осигурят защитата на обществото и околната среда.
- Да подкрепи създаването на различни възможности с ясни правила за опазването на старите сортове