favorites basket
user
Екология27 юни 2019

Пластмасата все по-осезаемо навлиза в естествената хранителна верига

Скалите на остров Мадейра са покрити от пластмаса по начин, характерен за водораслите и лишеите

Снимки: (Gestoso et al., Sci. Total Environ., 2019)
Снимки: (Gestoso et al., Sci. Total Environ., 2019)
Може да мислите, че замърсяването с пластмаса е вече досадна новина, но то приема нова  форма: изследователи идентифицират кора от пластмасови отпадъци, захващаща се за скалите по брега.

Това наслагване на пластмаса не е просто притеснителен символ за замърсяването на океаните, то е потенциална заплаха за организмите, обитаващи скалите и за тези, които се хранят с тях. Случващото се е сигнал, че пластмасата започва да навлиза в естествената хранителната верига.

От 2006 г. екип от Центъра за научни изследвания на морската и околната среда (MARE) в Португалия проследява натрупването на пластмаса по брега на вулканичния остров Мадейра, оценявайки последващото им въздействие върху местната екосистема.

„Образувалата се кора вероятно е възникнала от сблъсъка на големи парчета пластмаса в скалите, което е довело до покриването на скалата по този начин, характерен за водораслите и лишеите”, разказва морският еколог Игнасио Гецосо. Пластмасовата покривка изглежда така, сякаш някой е залепил сдъвканата си дъвка или е изстискал паста за зъби по скалата. Плашещо е, че полепналите пластмасови отпадъци заемат форми, наподобяващи естествени организми. Това алармира, че пластмасата се пропива в околната ни среда.

Все още е рано за по-задълбочени резултати от изследвания на тези налепи - как се формират и какви могат да са ефектите от натрупването им, но Гецосо и неговият екип вече са събрали проби за проучвания. Химическият анализ разкрива, че кората наистина е съставена от полиетилен, който се използва за направата на найлонови торбички и опаковки за храни.
 „Проблемът е толкова наболял, че са останали единици места, които не са засегнати”, смята морският еколог Игнасио Гецосо.
Полиетиленът покрива почти 10% от скалите, според изследователите. Екипът открива доказателства, че морските охлюви, които обичайно се хранят с водорасли, започват да живеят върху новообразувалата се пластмасова покривка, а това означава, че я приемат за хранително вещество, подобно на водораслите. Очаква се, че следващи изследвания ще покажат колко широко  разпространен е проблемът и какво влияние ще окаже върху организмите.

За съжаление, това не е първият път, в който пластмаса заплашва скалите – през 2014 г. бе открит пластгломератът - скално вещество, направено от разтопена пластмаса и органични отпадъци. Вече сме стигнали до това ниво, при което експертите смятат, че ще оставим масивен пластмасов белег на Земята

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.