
Снимки: (Gestoso et al., Sci. Total Environ., 2019)
Това наслагване на пластмаса не е просто притеснителен символ за замърсяването на океаните, то е потенциална заплаха за организмите, обитаващи скалите и за тези, които се хранят с тях. Случващото се е сигнал, че пластмасата започва да навлиза в естествената хранителната верига.
От 2006 г. екип от Центъра за научни изследвания на морската и околната среда (MARE) в Португалия проследява натрупването на пластмаса по брега на вулканичния остров Мадейра, оценявайки последващото им въздействие върху местната екосистема.
„Образувалата се кора вероятно е възникнала от сблъсъка на големи парчета пластмаса в скалите, което е довело до покриването на скалата по този начин, характерен за водораслите и лишеите”, разказва морският еколог Игнасио Гецосо. Пластмасовата покривка изглежда така, сякаш някой е залепил сдъвканата си дъвка или е изстискал паста за зъби по скалата. Плашещо е, че полепналите пластмасови отпадъци заемат форми, наподобяващи естествени организми. Това алармира, че пластмасата се пропива в околната ни среда.
Все още е рано за по-задълбочени резултати от изследвания на тези налепи - как се формират и какви могат да са ефектите от натрупването им, но Гецосо и неговият екип вече са събрали проби за проучвания. Химическият анализ разкрива, че кората наистина е съставена от полиетилен, който се използва за направата на найлонови торбички и опаковки за храни.
„Проблемът е толкова наболял, че са останали единици места, които не са засегнати”, смята морският еколог Игнасио Гецосо.
Полиетиленът покрива почти 10% от скалите, според изследователите. Екипът открива доказателства, че морските охлюви, които обичайно се хранят с водорасли, започват да живеят върху новообразувалата се пластмасова покривка, а това означава, че я приемат за хранително вещество, подобно на водораслите. Очаква се, че следващи изследвания ще покажат колко широко разпространен е проблемът и какво влияние ще окаже върху организмите.
За съжаление, това не е първият път, в който пластмаса заплашва скалите – през 2014 г. бе открит пластгломератът - скално вещество, направено от разтопена пластмаса и органични отпадъци. Вече сме стигнали до това ниво, при което експертите смятат, че ще оставим масивен пластмасов белег на Земята
Източник