
Снимка: Списание Осем
Учените са открили, че пластмасата е създала нова екосистема в океана. Тя се е превърнала в дом за най-различни организми - от морски обитатели до бактерии, които я „изяждат“, пише The Guardian .
Линда Амарал-Цетлер, микробиолог от Кралския институт за морски изследвания в Холандия, нарече този феномен „пластисфера“. Пластмасовите отпадъци са пръснати по цялата ни планета, но ето че сме свидетели на феномен, при който те се превръщат в синтетична екосистема със специално морско местообитание.
Повечето от използваните боклуци отиват в депа, но почти една трета се озовават в морето. Някои от тях потъват, а други остават близо до повърхността на водата и се превръщат в местообитание за стотици организми. За разлика от повечето органични материали, пластмасата е много здрава и издръжлива, което позволява на животинките да се възпроизвеждат, като се прикрепят към нея и се разпространяват върху обширна площ.
Най-известният пример за такова натрупване на отпадъци е Голямото тихоокеанско сметище, което е два пъти по-голямо от Франция. Амарал-Цетлер казва, че в пластисферата има организми, които фотосинтезират, има хищници и плячка, симбионти и паразити и съответно пълната гама от взаимодействия на живи същества, присъщи на други екосистеми.
Повечето от пластмасата в океана са бутилки от полиетилентерефталат (PET). Милион от тези изделия попадат във водата всяка минута. През юни изследователят Робин Райт от катедрата по фармакология в университета Далхаузи в Канада откри две бактерии в океанската вода, които могат да унищожат PET - тоест да „ядат пластмаса“. Организмите са известни като Thioclava sp. BHET1 и Bacillus sp. BHET2. Авторът на изследването твърди, че тези бактерии ще се превърнат в ключово оръжие за човечеството в борбата с пластмасата.