Коалицията „За да остане природа в България“ пусна отворено писмо до министър-председателя Николай Денков, министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и Центъра за оценка на риска по хранителната верига, с което призова България да отхвърли предложението на ЕК за удължаване на разрешението за използване на хербицида глифозат за още 10 години, предложението за което бе внесено на 10 септември тази година. Ако квалифицирано мнозинство от държавите членки на ЕС гласува "за", това ще е третото отлагане на забраната му, въпреки че 2/3 от европейците искат да се спре използването му.
Десетки независими учени предупреждават, че употребата на отровното вещество предизвиква трайно и безвъзвратно отравяне на почвата, водата, храната и човешкото здраве. Глифозатът е в основата на най-широко използваните хербициди в света, с които се пръскат дори градските парковете и детските площадки.
Поради щетите, които глифозатът нанася на биоразнообразието и устойчивото земеделие, правителствата на Германия, Франция, Австрия и Белгия няма да гласуват за продължаване на използването му.
Неотдавнашно проучване, проведено от експерти токсиколози, разкрива, че органа на ЕС за химикали ECHA е отхвърлил важни констатации за канцерогенност и е пренебрегнал доказателства, че глифозатът предизвиква оксидативен стрес – признат механизъм, който може да доведе до рак.
Коалиция „За да остане природа в България“ отбелязва: „Десетгодишното разрешително ще бъде катастрофално за човешкото здраве и околната среда. Глифозат съдържащите се хербициди убиват бързо фермерите, които ги използват и предизвикват заболявания, включително и рак.
Повече за опасността от глифозата, прочетете в септемврийския брой на Списание 8, където той беше основна тема и гледайте предаването с участието на д-р Светла Николова, отново съсредоточено върху опасността от отровното вещество в храната.



