favorites basket
user
Екология9 февруари 2024

Вълците мутанти от Чернобил са развили невероятни способности

Хищниците са придобили известна устойчивост към рака, имунната им система е променена

снимка: iStock
снимка: iStock
Популацията на вълци, както и на други животни, в зоната за отчуждение на Чернобил е нараснала значително през последните години. След ядрената катастрофа през 1986 г. това място е изоставено и поради липсата на хора дивата природа започва да процъфтява, пише IFLScience. В ново проучване екип от Принстънския университет се фокусира върху изучаването на местната популация на вълци, за да разбере как са успели да оцелеят в сурови условия на радиация и токсична околна среда.

Резултатите от изследването сочат, че вълците, обитаващи горите на Чернобил, генетично се различават от техните събратя, живеещи извън региона. Облъчените животни изглежда са развили защитни мутации, които увеличават шансовете им да оцелеят при многократно увеличен риск от рак.

Според еволюционния биолог и екотоксиколог Кара Лав, която е изучавала чернобилските вълци в продължение на 10 години, през цялото това време тя и нейните колеги са получавали данни в реално време за това къде са били животните и степента на радиация, на която са били изложени.

Още през 2014 г. Лав и колегите й пътували до зоната на отчуждение и събирали кръвни проби от вълци, за да проучат реакцията им на радиация, причиняваща рак. Някои от животните също са били оборудвани с радио нашийници за събиране на информация за тяхното местонахождение и излагане на вредното лъчение.

Резултатите от наблюденията показват, че животните в зоната на Чернобил са изложени на над 1,28 милибара радиация всеки ден през целия си живот. За сравнение, това е повече от 6 пъти над пределната граница за хора.

Учените установили, че имунната система на вълците е променена, подобно на хората, които са били подложени на лъчева терапия като терапия срещу рак. Нещо повече, генетичният анализ също показал, че части от генома на вълка са придобили известна устойчивост към рак.

Подобни изследвания съвпадат с други наблюдения на полудиви кучета, живеещи в Зоната. Миналата година изследователите откриха, че тези животни са генетично различни от домашните животни, които живеят в различни части на света.

Лав и колегите вярват, че резултатите от техните изследвания могат да бъдат полезни и за хората. Учените се надяват да използват тези данни, за да идентифицират защитни мутации, които биха могли да увеличат шансовете за оцеляване при хора с рак. За съжаление, пандемията от коронавирус и руското нахлуване в Украйна попречиха на изследователите да се върнат в Зоната и да продължат изследванията си.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.