favorites basket
user
Екология10 юни 2024

Сухите пустини поглъщат пасищата на Земята, застрашено е изхранването на милиарди хора

Тревожен доклад на ООН твърди, че ситуацията дълги години е била подценявана

Снимка: Wikimedia Commons
Снимка: Wikimedia Commons
Пасищата заемат повече от половината земна повърхност и помагат с прехраната на милиарди хора. Тези екосистеми – от пустини и пасища до храсти и тундра – произвеждат изобилие от месо, млечни продукти, фибри и други основни храни. Играят огромна роля в кръговрата на хранителните вещества, водата и въглерода на Земята. Но близо 50 процента от пасищата сега са деградирали. Това сочи нов доклад на Организацията на обединените нации (ООН), отбелязвайки, че предишните оценки „значително подценяват действителната загуба на здраве и продуктивност на пасищата“.

Наред с изменението на климата, много други проблеми допринасят за изчезването на пасища. Лошо управление на земята е един от тях. Следват неправилно планирано минно дело, прекомерна паша, изчерпваща почвените хранителни вещества, ерозия, засоляване и алкализиране – всички те допринасят за сушата и опустиняването. „Това са на практика същите фактори, които допринасят за деградацията на земята и промяната в използването й, настъпваща във всички биоми и екосистеми по света“, обяснява биологът Педро Мария Ерера Калво, който е автор на доклада на Конвенцията на ООН за борба с опустиняването (UNCCD).

„Парадоксът е, че усилията за увеличаване на продоволствената сигурност и производителността на земята са преобразували милиони хектари пасища за производство на култури, а това влошава процесите на деградация на земята и води до намаляване на добивите.“

В някои региони конфликтите и граничните проблеми допринасят за деградацията на пасищата, като възпрепятстват движението на добитъка и впоследствие се стига до прекомерна паша. По-честите горски пожари също се намесват в нерадостната картина.

Централна Азия и Монголия са сред най-засегнатите. Тук една трета от населението разчита на препитание чрез отглеждане на добитък, ао пасищата представляват 60 процента от земята в региона. „Като пазител на най-големите пасища в Евразия, Монголия винаги е била предпазлива при трансформирането им“, казва министърът на околната среда на Монголия Бат-Ердене Бат-Улзий.

Древните пасища, прериите и южните пустини в Северна Америка също губят своето емблематично биоразнообразие чрез тази деградация. Много от тези региони са слабо разработени и информацията от там е малко. Липсата на данни подкопава усилията за устойчиво управление на земята, предупреждават авторите на доклада. Само 12 процента от 80 милиона квадратни километра пасища в света в момента са защитени.

Спирането на по-нататъшното влошаване ще изисква смекчаване на климата и международно  сътрудничество за прилагане на по-устойчиви практики за управление на земята, казват от ООН.

Експертите препоръчват включването на местни и научни познания и опит в плановете за управление и отмяна на вредните практики като монокултурно земеделие.

Целият текст на доклада на UNCCD Global Land Outlook е достъпен тук.

Източник

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.