Прогнозата, за която писа Списание 8, се сбъдна и през септември северозападната част на сахарския региона се наводни за първи път от десетилетия, след като извънтропичен циклон донесе със себе си невиждани от години по тези земи обилни валежи.
Според Земната обсерватория на НАСА, предварителните оценки сочат, че над части от Сахара в Мароко, Алжир, Тунис и Либия на 7 и 8 септември са се излели количества, надхвърлящи целия обем валежи в региона за година.
„Изминаха 30 до 50 години, откакто сме имали толкова много дъжд за толкова кратко време“, коментира Хусин Юабеб от Главната дирекция по метеорология на Мароко пред АП.
Резултатът от редкия потоп е появата на езера сред пясъчните дюни, дори на места като Национален парк Ирики, където има езерно дъно – сухо от десетилетия. Степента на наводнението е заснета в сателитни изображения, въпреки че по-близо до Земята, дроновете също са заснели някои доста драматични кадри на новите езера.
Какво причини толкова необичайно силни дъждове
„Докато известно количество валежи в този регион се случва всяко лято, това, което е различно тази година, е участието на извънтропичен циклон“, каза Моше Армон, старши преподавател в Института за науките за Земята и Еврейския университет в Йерусалим, пред Земната обсерватория на НАСА.
Екстратропичните циклони приличат на другите циклони по това, че са големи въртящи се метеорологични системи, но разликата е, че се появяват на географски ширини, доста далеч от екватора – обикновено с повече от 30°. Те могат да възникнат над морето или сушата. Този, който удари Сахара, започна да се формира над Атлантическия океан, но също така извлече част от водата си от по-влажните, екваториални райони на Африка.
Някои учени изказват опасения, че такъв циклон може да има дългосрочни последици за времето в региона, коментира Юабеб пред АП, с възмогности за повече бури в бъдеще в резултат на повишено изпарение и влага във въздуха.