
Снимка: Wikimedia Commons
Наблюдаваните популации на гръбначни животни в света са намалели средно със 73% между 1970 г. и 2020 г., според доклад, публикуван преди дни от Световния фонд за дивата природа и Зоологическото дружество в Лондон. На 94 страници е описани подробно степените на загуба на над 5000 вида бозайници, птици, риби, земноводни и влечуги. Изводите се основават на проучвания на около 35 000 местни популации на изследвания вид.
Предишният доклад, публикуван преди две години, установи спад от 69%, използвайки данни до 2018 г.
„Това наистина ни показва, че тъканта на природата се разпада“, заяви Ребека Шоу, главен учен на WWF, пред The Washington Post.
Методиките, използвани от експертите за изготвянето на подобни доклади, отдавна са обект на различни научни спорове. Според някои наблюдатели изводите не означават, че общият брой на гръбначните животни или гръбначните видове е намалял със 73% — по-скоро цифрата показва средна промяна в размера на популацията.
Проучване, публикувано през юни в Nature Communications, постави под въпрос математическите техники, използвани от авторите на LPI, и установи, че те вероятно са преувеличили намаляването на популацията на гръбначните животни. Авторите на LPI подготвят опровержение.
Но въпреки споровете, всички са съгласни с основния аргумент, че е налице криза и рязка загуба на биоразнообразие.
Кораловите рифове се прегряват и умират масово. Северна Америка е загубила около 3 милиарда птици. Насекомите наистина изчезват. В Хавай изчезват цели видове птици. Не спасим ли биоразнообразието, няма да спасим и човечеството, единодушни са еколозите.
Учените от WWF подчертаха, че кризата с биоразнообразието е криза за човечеството.
„Това не е само за дивата природа“, каза Дауди Сумба, главен природозащитник на групата, в разговор с пресата. „Става въпрос за основните екосистеми, които поддържат човешкия живот.“
„Моля, не се чувствайте тъжни само за загубата на природата“, каза Барет пред BBC. „Имайте предвид, че това е основна заплаха за човечеството и наистина трябва да направим нещо сега.“
Хората наистина са причината за кризата с биоразнообразието. Загубата и деградацията на местообитания, „задвижвани главно от нашата хранителна система“, е най-често съобщаваната заплаха за популациите на дивата природа, припомнят от WWF. Други заплахи включват свръхексплоатация, инвазивни видове и изменение на климата.