favorites basket
user
Екология5 декември 2024

43% от човечеството живее с опасна за здравето и живота канализация

419 млн. души не са имали достъп до тоалетна

Снимка: Wikimedia Commons
Снимка: Wikimedia Commons
3,5 милиарда души все още живеят без достъп до безопасни тоалетни, включително 419 милиона, които практикуват открита дефекация. Това сочат данните на ООН. Организацията е обявила 19 ноември за Световен ден на тоалетната. През 2024 г. темата бе „Тоалетните: място за мир“. В доклада по този повод се говори за сериозни проблеми – от липсата на канализирани отходни места до промяна в климата, бедствия и лошо отношение към бедните общности.

Според данните на УНИЦЕФ пък децата от третия свят са най-уязвими. Те също масово облекчават физиологичните си нужди под открито небе, липсват им основни санитарни пособия, да не говорим, че милиони нямат достъп до чиста питейна вода. 

През 2022 г. 419 милиона души все още са дефекирали на открито, най-тежкото ниво на липса на санитарни условия. 19 процента от населението на Земята не са имали достъп поне до основни санитарни условия, определени в доклада като обособена тоалетна, свързана с канализационни тръби, септична или компостна яма. 43 процента от човечеството е живяло с опасна за здравето и живота канализация. Отпадните води не са били обработвани правилно, а това позволява на патогените да навлязат отново във водоснабдяването.

До 2000 г. 1,3 милиарда души все още са се изхождали на открито, което е имало сериозни  последици за здравето. ООН работи за изкореняване на тази практика и постига известен напредък. През 2017 г. броят на хората без достъп до тоалетна е намалял до 673 милиона и накрая до 419 милиона през 2022 г.
Най-сериозен е този проблеми в Субсахарска Африка. Камбоджа, Етиопия, Непал и Индия отбелязват напредък.

Когато индийският премиер Нарендра Моди дойде на власт през 2014 г., повече от 60 процента от населението на Индия не е имало достъп до домашна тоалетна. Оттогава милиарди долари са инвестирани в кампанията Swachh Bharat Abhiyan („Чиста Индия“ . Според данни на ООН през 2022 г. откритата дефекация в Индия е била намалена до 11 процента.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.