favorites basket
user
Екология10 януари 2025

Сухи ветрове и изсъхнали храсти подхраниха огнения ад в Лос Анджелис

Учените наричат неблагоприятното стечение на обстоятелствата „климатичен камшичен удар“

снимка: iStock
снимка: iStock
Огнената стихия в Лос Анджелис взе човешки жертви, изпепели близо 27 000 акра и погълна стотици домове. Един от най-големите пожари, пожарът Palisades, е и може би най-скъпият в историята на САЩ. Огънят се разпространи толкова бързо поради мощна вятърна буря и камшичния удар от съчетание на наводнение и суша. Всичко беше спокойно в Лос Анджелис около 10 сутринта във вторник...

По-малко от 24 часа по-късно 2925 акра бяха погълнати от най-унищожителния пожар в Южна Калифорния от 2011 г. насам. Още няколко пожара пламнаха в района, като единият, пожарът на Итън, е погълнал още 10 600 акра. В четвъртък пожарникарите още не можеха да се справят с бедствието. В сряда губернаторът Гавин Нюсъм съобщи пред CNN, че петима души са загинали, но жертвите са „вероятно повече“. Повече от 1000 сгради са изгорели. Пожарите още бушуват.

Експертът по климата Даниел Суейн от Калифорнийския университет в Лос Анджелис нарече случващото се „градска огнена буря“.

Може би най-доброто историческо сравнение е с тунелният пожар от 1991 г., който бушува на над 1500 акра в Оукланд, но все пак беше по-слаб като щети от който и да е от двата гигантски пожара в Лос Анджелис. Тогава са загинали 25 души, ранените са били 150.

Суейн и колегите му изчислили, че пожарът Palisades може да бъде най-скъпият в историята в САЩ заради множеството изгорели сгради – предимно ултра луксозни богаташки имоти, някои от тях бяха сред най-скъпите в света.

Мощна вятърна буря разгарят пламъците през целия вторник и до сряда сутринта, като поривите на вятъра достижат до 90 мили в час, според Националната метеорологична служба. Бурята е толкова мощна, че самолетите с вода и ретардант не можеха да летят.

Това е феномен, за който учените предупреждават отдавна: смъртоносна комбинация от силни ветрове и суха, открита земя – като храсталаците, които сега са пометени от пламъци в Лос Анджелис. Това води до пожари, които се движат по-бързо, отколкото службите за борба с бедствията могат да се справят.


Но има и друга причина за огромните размери на този природен катаклизъм – Южна Калифорния претърпя обилни валежи и наводнения през последните две зими – което е огромна част от проблема. Обилните валежи предизвикаха бурен растеж на треви и храсти, които през последните месеци без валежи бързо изсъхнаха. Така те се превърнаха в основното гориво, подхранващо пожара в Южна Калифорния. 

Суейн нарича случващото се „хидроклиматичен камшичен удар“ или метеорологичен камшичен удар. Тъй като глобалните температури се повишават, в много части на света, особено в Калифорния, се получават по-сериозни колебания между екстремно влажни и екстремно сухи условия.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.