За да сме енергични, мотивирани и продуктивни, имаме нужда от четири вида здраве – физиологично, умствено, емоционално и духовно. Те са като скачени съдове - изключително свързани и взаимнозависими. Когато едно или повече от тях страда, сме демотивирани, губим концентрация, енергията ни е ниска, ставаме раздразнителни.
Вече близо 15 г. работя като бизнес треньор и коуч с лидери на екипи – собственици, управители и мениджъри във фирми от различни индустрии. Да бъдеш лидер на екип от хора, е високоотговорна и стресираща работа. Тя изисква висока умствена и емоционална енергия. Умствената и емоционална интелигентност е това, върху което работим приоритетно с мениджърите. Помагам им да повишат своята човешка и лидерска зрялост, да са уверени, толерантни и да умеят да ангажират хората в екипа с целите и мисията на фирмата.
Защо пълнеем
С годините обаче забелязах една все по-отчетлива тенденция. Лидерите, с които работя, неизменно развиват своята емоционална зрялост, но често физиологичната им енергия намалява. Отговорността към другите е висока, но към собственото тяло липсва. В напрегнатото лидерско ежедневие много мениджъри се хранят нездравословно, не се движат достатъчно, не са хидратирани, сънят им не е здрав, не си осигуряват достатъчно време за почивка. Повечето от тях качват килограми. Наднорменото тегло стресира тялото, а това понижава концентрацията, прави ни тревожни, снижава мотивацията. Самата аз не правя изключение от тази склонност на много „интелектуалци“ да работят приоритетно върху ума и емоциите и по-малко върху здравето на тялото. Твърде заети с личностно усъвършенстване, не полагаме усилия да развиваме навици за поддържане на здраво тяло.
Парадоксът
И тук идва един парадоксален на пръв поглед, но изключително ключов ефект от пренебрегването на телесното здраве. Ниската физиологична енергия понижава умствената и емоционалната интелигентност! Да, точно така. Стресираното тяло ни сваля на ниските нива на умствена и емоционална зрялост. Независимо колко много сме работили върху себе си, върху управлението на вътрешния ни диалог, критичността, справянето с негативните емоции, лидерските и комуникационните ни умения, когато тялото ни е стресирано и уморено, нямаме сили и енергия да прилагаме това, което знаем за ефективното общуване с хората.
Критични от умора
Ще ви дам конкретен пример. Много мениджъри и лидери на екип са твърде критични и трудно хвалят. А признанието е един от ключовите човешки мотиватори. Много хора напускат своите екипи и фирми, защото не се чувстват оценени. Едно от основните неща, които мениджърите усвояват в общата ни работа, е способността да отдават признание, да хвалят и да поощряват членовете на екипа. Но това е и едно от нещата, които забравят да правят, когато са под физиологичен стрес. Умореното тяло връща ума им към природната склонност да вижда основно негативите, да съди и да критикува.
Решението е ясно. Високата емоционална интелигентност изисква здраво тяло. А то се гради със здравословни хранителни навици, движение, добър сън, достатъчно вода и време за почивка. Телесната интелигентност е не по-малко важна. Тя изисква осъзнатост, отговорност към нас самите, самонаблюдение и промяна на навиците, които ни пречат.

Зара Тенчова е бизнес треньор по лидерство и комуникации. Тя е и здравен коуч към американския Institute for Integrative Nutrition.