
снимка: iStock
Голям брой поддръжници на привързаното родителство (философия за родителство, която предлага методи, целящи да насърчават привързаността на родителя и бебето не само чрез максимална родителска съпричастност и отзивчивост, но и чрез непрекъсната телесна близост и допир) твърдят, че едва ли не съвместното спане е задължително, за да изградиш дълготрайна емоционална връзка с детето си.
Въпреки това не съществуват каквито и да било доказателства, че то е необходимо, за да могат родителите да се отзовават емоционално на своите чеда или да изпитват дълбоко свързваща близост с тях. Разбира се, повечето животни спят съвместно, но те нямат и друг избор. Когато прекарваш зимите в малка дупка в земята, съвместното спане не е само въпрос на оцеляване, а и на елементарна логистика. Животните също така спят в собственото си ако, обаче никой не е почнал да тръби, че трябва да ги копираме.
Накратко пеленачетата се нуждаят от значително количество родителски грижи през нощта и има убедителни причини, както от гледна точка на безопасността, така и логистични, да спиш в една стая с детето си поне в първите 6 месеца от живота му. Да споделяш едно легло обаче е без значение за връзката ти с него.
Практически съображения за съвместно спящи семейства
Нека започнем с няколко препоръки за безопасност към семействата, които спят съвместно:
- Съвместното спане е само за хора, които НЕ употребяват тютюневи изделия, алкохол и наркотици. Пушачите никога не трябва да спят съвместно с бебето.
- Новороденото не трябва да спи съвместно с братя и сестри, домашни любимци или други възрастни, освен със своите родители.
- Не спете съвместно, ако детето ви е родено преждевременно.
- Съвместното спане не се препоръчва, ако някой от родителите е прекомерно уморен и трудно се събужда.
- В допълнение на горепосоченото, превърни леглото си в безопасно място за спане на бебето:
- Използвай твърда повърхност — без покривки за матраци, въздушни или водни легла.
- Не използвай възглавници, одеяла или други плътни постелки.
- Издърпай леглото си далеч от стените и помисли за премахване на таблите за глава и крака, за да намалиш риска от заклещване.
- Никога не оставяй бебето да спи без надзор в леглото за възрастни — то започва да се обръща по-рано, отколкото си мислиш.
- Помисли дали да не сложиш матрака си директно върху пода.

Напълно е възможно (макар и по-трудно) да се установят здравословни навици за сън по време на съвместното спане. Бебетата, които спят съвместно, се будят по-често. Децата, които спят заедно с родителите си след ранна детска възраст, са склонни да спят по-малко и също така да се будят по-често. Но съвместното спане и здравословният, непрекъснат сън, могат да съществуват заедно, ако искаш да поработиш върху тях и ако...
- Всички страни са категорично (или поне в по-голяма степен) удовлетворени от съвместното спане. Ако ти или партньорът ти спите съвместно, но някой от вас изпитва негодувание, значи този сценарий не работи.
- Всички участници могат да спят щастливо заедно. Ако тати спи в стаята за гости, това означава, че работата не става.
- Всички наистина спят. Ако един или повече от споделено спящите спи зле или изобщо не спи, нещата не вървят.
- Имаш изходна стратегия. Ако тя се състои в това да продължаваш да спиш съвместно, докато 7-годишното ти хлапе не реши доброволно да спи самостоятелно, чудесно. Ако планът ти е постепенно да прехвърлиш детето в негово легло до първия му рожден ден, също страхотно... стига да имаш работеща концепция, с която да го заведеш дотам. (Забележка: Да убедиш с финес малко дете да престане да спи в леглото ти е предизвикателство подобно на това, каквото е изучаването на китайски.)
Ако спиш съвместно, защото си отчаян/а, не го прави. Има работещи опции, които да ти помогнат да създадеш здравословни навици за сън и без съвместното спане.
Откъс от
Повелители на съня (Наръчник за отчаяни родители)
Книгата е най-полезна за тези отчаяни родители, които отглеждат бебоци от 0 до 12 месеца и малки дракончета от 1 до 3 години.
Книгата е най-полезна за тези отчаяни родители, които отглеждат бебоци от 0 до 12 месеца и малки дракончета от 1 до 3 години.
Купи книгата от тук