
снимка: iStock
Щитовидната жлеза се намира на шията и обикновено е почти невидима. Хормоните й са необходими за синтеза на протеини и секрецията на растежен хормон. Насърчават усвояването на глюкозата от клетките, стимулират работата на сърцето, дихателния център, засилват метаболизма на мазнините и др. Сред заболяванията, свързани с щитовидната жлеза, са ендемична гуша, болест на Грейвс, хипотиреоидизъм (намалена функция на жлезата), възпалителни заболявания, тумори и наранявания. Това пише в книгата си „Отървете се от всяка болест! Ръководство за изцеление“ д-р Лууле Виилма. Но наред с медицинските причини за болестите тя разказва и за психосоматичните – мислите, които разболяват тялото ни и как сами да си помогнем в оздравителния процес.
При хора, обременени от чувство за вина, функцията на щитовидната жлеза е нарушена. В същото време функционалността на всички органи и тъкани се забавя, тъй като тя регулира комуникацията между тях. Всеки, който е тъжен поради безпомощността и безправието си, или изплаква душевното страдание, причинено от недоволство или се затваря в себе си, е застрашен от киста на щитовидната жлеза. Ако той е зависим от голям брой недоволни хора, тогава той развива много кисти.
При различни заболявания на щитовидната жлеза в нея могат да се образуват възли или кисти. Възелът е плътна капсула, кистата е пълна с течност. Обикновено възелът е доброкачествено образувание, докато кистата е злокачествена.
Явният функционален дефицит на щитовидната жлеза обикновено се предшества от гуша или уголемяване на щитовидната жлеза като опит за компенсиране на дисфункцията. Тялото се опитва да привлече вниманието на своя собственик с грозна подутина на врата. Така то показва на човека, че е крайно време той да се погрижи за себе си.
Ние сме свикнали с факта, че болният е заобиколен от внимание, обич и грижа. Всеки копнее за това в сърцето си. Уви, онемял от трудностите на живота, човек няма нито обич, нито време за друго, дори за собственото си дете. Няма време и за себе си. При дете, което усеща липсата на обич и преживява това дълбоко, щитовидната жлеза нараства навътре. Това води до нарастващо усещане на задушаване, което лекарствата за астма не могат да облекчат.
Гушата е уголемяване на щитовидната жлеза, свързано с йоден дефицит. Може да бъде нодуларен, дифузен и смесен.
Щитовидната жлеза се увеличава, за да поеме повече йод, минерал, който поддържа прилична комуникация, така че човек да може да остане себе си, въпреки външния натиск. При силен гняв организмът може да произведе повече йод от необходимото, но колкото повече се увеличава чувството за вина за нечия низост, толкова повече йод остава там пасивно. Медицинските тестове се занимават с биологично активни вещества. Често тестовете са абсолютно в норма, а човек се чувства все по-зле и по-зле. Това означава, че натрупаните пасивни вещества замърсяват и тровят тялото.
Когато възникне комплекс за малоценност и той достигне критична точка, гушата или компенсаторното уголемяване на щитовидната жлеза води до функционална недостатъчност. Медицината лекува това с йод или йодни препарати. Това ефективно средство, което върши чудеса от десетилетия, сега губи своите лечебни свойства, тъй като нито един минерал, витамин или лекарство не може да премахне тежестта на стреса от човек. Страхът от неудовлетворени свръхвзискателни мисли и копнежи върши своята подмолна работа.
Тъй като човек остава човек благодарение на мисленето, то при функционална недостатъчност на щитовидната жлеза мисловната способност се ограничава. Мисленето се забавя – човек вече не е в състояние логично да разсъди плановете, главата не работи – способността да се учат нови неща намалява, паметта отслабва – възникват тревожни пропуски. Всички нарушения на мисловната способност, включително кретинизмът, със сигурност са свързани с щитовидната жлеза, тоест с комуникацията.