
снимка: iStock
Неотдавна в свое изследване, проведено от екип на университета в Съри, учени разкриха тревожни тенденции, показващи нарастване на зависимостта от болкоуспокояващи.
Проучването е първото по рода си в Обединеното кралство. То изследва проблемите на хората с хронична болка и доколко те разчитат на фармакологично лечение. Пациентите описват живота си като впримчени във вечна мъгла – страничен ефект от зависимостта им от болкоуспокояващи. Те се оплакват, че усещат пренебрежение и неразбиране от самите медицински специалисти, на които са поверени грижите им. Според wakeup-world.com, проблемът е много по-широк и се простира отвъд физическата болка, като оказва влияние върху психическото и емоционалното благополучие на хората, зависими от болкоуспокояващи.
Д-р Бриджит Диб, старши преподавател по здравна психология в Университета на Съри, подчертава нарастващото разпространение на хроничната болка и последващото нарастване на зависимостта от лекарства. Необходимо е да се намери баланс между облекчаването на болката и потенциалните рискове, свързани със зависимостта, е нейното мнение.
„Все повече хора изпитват хронична болка, която пречи на комфортното им ежедневие и може да доведе до депресия и тревожност. Медикаментите помагат за облекчаване на болката и връщат чувството за нормалност в живота на човека. Но съществува риск от зависимост, която потенциално може да причини увреждане на жизненоважни органи, включително черния дроб и бъбреците,” казва д-р Диб.
Изследването съдържа интервюта с девет пациента, които са станали зависими от болкоуспокояващите. Техните истории разкриват всепроникващо усещане за откъснатост от живота, което се дължи на страничните ефекти от лечението. Мнозина изразили разочарование от липсата на алтернативни възможности за лечение, като посочили, че доставчиците на здравни услуги прекаляват с количествата на предписаните медикаменти и издават рецептите за тях без да се замислят за последствията.
Участниците в проучването споделили, че се чувстват неразбрани, когато обсъждат зависимостта си от предписаните лекарства. Д-р Диб е категорична, че е необходим холистичен подход, насочен не само към физическите аспекти, но и към емоционалните нужди на хората, които се справят с болка и зависимост.