
Мнимият болен, худ. Оноре Домие, Wikimedia Commons
Учени от Швеция откриха опасен парадокс при хипохондриците. Животът на хората, които изпитват прекомерен страх от сериозни заболявания, заради който непрекъснато се изследват и пият превантивно купища лекарства, е по-кратък от живота на онези, които нямат здравна тревожност, дори да са с хронично заболяване. Това става ясно от статия, публикувана в списанието JAMA Psychiatry.
Изследователите анализирали данни от 4129 души, диагностицирани с хипохондрия и ги съпоставили с проучванията на 41290 субекта на същата възраст, пол и място на пребиваване, но без здравна тревожност. Статистическите анализи са проведени между 5 май и 27 септември 2023 г.
Хипохондрията е тревожно разстройство, чиито симптоми надхвърлят нормалните здравословни проблеми. Пациентите не могат да се отърват от страховете си въпреки рутинните медицински прегледи и лабораторни изследвания. Лечението може да включва когнитивно-поведенческа терапия, техники за релаксация и понякога антидепресанти.
Общият процент на преждевременна смърт е по-висок при хората с хипохондрия – 8,5 срещу 5,5 на 1000 човекогодини. Хората с тревожно здравно разстройството имат средна продължителност на живота с пет години по-малко, но рискът от сърдечно-съдови и респираторни заболявания е повишен. Рискът от рак обаче остава еднакъв и за двете групи.
В заключенията на научната статия се казва:
Това проучване предполага, че хората с хипохондрия имат повишен риск от смърт както по естествени, така и по неестествени причини, особено самоубийство, в сравнение с лицата от общата популация без хипохондрия.