
снимка: iStock
Има около 10 000 научни публикации, които доказват, че продължителното седене е вредно за вашето здраве и насърчава хронични заболявания, включително затлъстяване и диабет тип 2. В рамките на 90 секунди след изправяне от седнало положение се активират мускулните и клетъчните системи, обработващи кръвната захар, триглицеридите и холестерола. Това пише в последната си статия д-р Меркола.
Дори и да отделяте 150 минути за умерени до интензивни упражнения всяка седмица, все още не сте защитени от затлъстяване, защото продължителното седене през останалото време, в което не спортувате, продължава да влияе върху обиколката на талията, систоличното кръвно налягане и нивата на глюкозата – феномен, наричан „синдром на активния диван“, пояснява Меркола.
Като минимум избягвайте да седите повече от 50 минути на всеки час, пише той. В идеалния случай ограничете седенето до три часа или по-малко. Според биологичните антрополози вкаменелостите показват, че когато ранният човек е заменил своя номадски начин на живот с по-уседнал, това е довело до намаляване на плътността на костната структура.
Скорошни изследвания показват, че умереното упражнение – свободно дефинирано като напрягане до точката, в която сте леко натоварени, но можете да поддържате разговор – подобрява оцеляването и е два пъти по-ефективно от енергичните упражнения.
Според Меркола хроничното седене е почти толкова опасно за живота, колкото и пушенето.
Ето и неговите съвети:
1. Проследявайте колко седите всеки ден и полагайте усилия да намалите това време по малко всяка седмица.
2. Използвайте стоящо бюро за работа.
3. Когато гледате телевизия, изправете се и/или се разходете по време на паузите за реклами.
4. Твърде многото интензивни упражнения имат обратен ефект. Ако водите заседнал начин на живот и започнете да спортувате, получавате (в зависимост от интензитета) намаляване на риска от преждевременна смъртност, диабет, депресия, високо кръвно налягане, коронарната болест, остеопороза, саркопения и пр. Въпреки това, след 75 минути на седмица започвате да губите тези предимства. Отвъд четири часа седмично вие не само не печелите нищо по отношение на ползите за здравето, но и радикално повишавате риска от сърдечни проблеми.
5. Всяко движение е от полза, дори елементарното.
6. Прекаляването със силовите тренировки е по-лошо от това да не правите нищо. 20 минути два пъти седмично в непоследователни дни или 40 минути веднъж седмично е най-доброто решение.
7. Ходенето е може би най-добрата дейност, която можете да извършвате.