favorites basket
user
Здраве31 януари 2024

Аденомиозата причинява страдания на една от пет жени

Лекарите все още разработват стандартизиран метод за нехирургична диагностика

снимка: iStock
снимка: iStock
Водещата на BBC Нага Мунчети разкри през миналата година една интимна подробност от живота си – че страда от аденомиоза – хронично заболяване, което засяга матката. Болката понякога е толкова силна, че жената не може да се движи. При обострени ситуации, съпругът й е трябвало да повика линейка.

Странно е, че мнозина изобщо не са чували за това състояние, въпреки че то засяга една на всеки пет жени. Аденомиозата може да причини симптоми, включително нередовно и тежко менструално кървене и болка в таза. Тежестта на симптомите варира. До една трета от жените с аденомиоза може да имат минимални или никакви симптоми. Състоянието може да повлияе и на плодовитостта. При жените с аденомиоза рискът от спонтанен аборт, преждевременно раждане или прееклампсия е по-висок.

Какво причинява аденомиозата?

В матката има два ключови слоя. Ендометриумът е вътрешният, където се имплантират ембрионите. Ако няма бременност, този слой се отделя по време на цикъл. Миометриумът е мускулният слой на матката. Той се разширява по време на бременност и е отговорен за контракциите. Аденомиозата е патологично състояние, при което ендометриалната тъкан навлиза в дълбочина в миометриума.

Въпреки че много пациентки с аденомиоза имат и ендометриоза, но аденомиозата е различно заболяване от ендометриозата. При ендометриозата се наблюдава разпространение на ендометриална тъкан извън матката, в яйчници, маточни тръби, органи в тазова кухина. При аденомиозата ендометриалната тъкан е само в областта на миометриума.

Диагностика

Аденомиозата е състояние, което е трудно за диагностициране. Исторически, наличието на ендометриум-подобни клетки в миометриума може да бъде потвърдено само чрез патологична оценка, при която миометриумът се изследва под микроскоп след хистеректомия (операция за отстраняване на матката).

През последните години се наблюдава увеличаване на диагнозите с развитието на технологии за образна диагностика като MRI и подробен ултразвук на таза. Въпреки че в наши дни аденомиозата обикновено се хваща без да се налага хистеректомия, лекарите все още разработват стандартизиран метод за нехирургична диагностика.

Все още учените нямат категорично становище защо някои жени развиват аденомиоза. Едно е ясно –  случаите нарастват с възрастта на пациентките. Смята се, че областта между ендометриума и миометриума се уврежда или от естествените процеси на менструалния цикъл, бременността и раждането, или като следствие от някакви медицински процедури.

Как се лекува

Стратегиите за лечение включват хормонални лекарства като орални контрацептиви, медикаменти, съдържащи прогестерон, поставяне на спирала, освобождаваща прогестерон или лекарство, наречено GnRHa, което спира естественото производство на полови хормони.

Нехормоналните лечения включват транексамова киселина. Тези лечения имат за цел да сведат до минимум менструалното кървене. Болката често се лекува с нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Стратегиите за лечение трябва да бъдат съобразени с пациентите в зависимост от техните желания за плодовитост и симптоми. Ако медицинското лечение не осигурява адекватно облекчаване на симптомите, има хирургични възможности, а именно отстраняване на фокалните лезии или хистеректомия.

Автори на тази статия, публикувана в The Conversation, са Джен Сауткомб, главен изследовател в Катедра по женско и репродуктивно здраве в Нафийлд, Оксфордски университет и Нура Фитнат Топбас Селчуки, докторант в същата катедра. 

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.