
снимка: iStock
Правната битка в САЩ дали е безопасно добавянето на флуорид към питейната вода в момента е в разгара си. Ищците твърдят, че химикалът представлява заплаха за неврологичното развитие на децата. Съдия Едуард Чен от Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния може да нареди на Агенцията за опазване на околната среда (EPA) да забрани флуорирането, ако ищците докажат, че тази практика е свързана с понижаване на IQ .
Флуоридът се добавя рутинно към питейната вода в САЩ от 1946 г., за да предпази зъбите на хората от гниене. Въпреки това, противниците на това многократно посочват проучвания върху животни, които показват, че излагането на високи нива на минерала може да доведе до когнитивно увреждане.
Проблемът ескалира през 2017 г., когато група активисти, водени от неправителствената организация Food and Water Watch (FWW), заведе дело срещу EPA съгласно Закона за контрол на токсичните вещества. Изслушването започна през юни 2020 г., но Чен спря производството малко след това, за да изчака публикуването на доклад от Националната токсикологична програма на правителството (NTP).
Именно от този доклад зависи делото и въпреки че документът все още не е публикуван в окончателен вариант, Чен вече е позволил процесът да бъде възобновен.
Започнала през 2016 г., оценката на NTP се състои от систематичен преглед на всички налични данни за ефектите върху неврологичното развитие на излагането на флуорид както при хора, така и при животни. В експертните оценки се твърди „с умерена увереност, че по-високата експозиция на флуор […] е последователно свързана с по-нисък коефициент на интелигентност при децата“.
Например, от 19-те авторитетни проучвания върху деца, представени на съда, 18 доказват връзка между излагането на високи нива на флуорид и по-ниския коефициент на интелигентност – IQ. Във всички такива случаи общото излагане на флуорид е равно или по-голямо от 1,5 милиграма на литър вода. В САЩ обаче питейната вода (без да се добавя от веществото) съдържа по-малко от половината от тази концентрация, с едва 0,7 милиграма от минерала във всеки литър.
Според Чен, бебетата, хранени с адаптирано мляко с чешмяна вода, представляват „критична уязвима група, изложена на най-високата доза флуорид от всяка възрастова група в населението“.