
снимка: iStock
26 юни се отбелязва като Международен ден срещу злоупотребата с наркотици и трафика на дрога. Решението е на Общото събрание на ООН, прието с резолюция 42/112 от 7 декември 1987 г.
Над 275 милиона души на планетата Земя са употребявали наркотици през последната година и над 36 милиона са зависимите от дрога, страдащи от различни здравни и психически разстройства, сочат данните от последните доклади на ООН. Разбира се, това са приблизителни числа, тъй като те обхващат само регистрираните наркозависими - тези, които са стигнали до здравно заведение или социална служба. (Освен това докладите на ООН излизат със статистика от предишни години.) Ако към тези данни се прибавят и стотиците милиони близки, родители, деца и жертви на престъпления, извършени от наркозависими в момент на тежка злоупотреба - размерите на този задълбочаващ се световен проблем стават трагично необхватни.
Доказателствата са ясни: инвестирайте в превенция
Това е лаконичната препоръка на световната организация. Глобалният проблем с наркотиците представлява многостранно предизвикателство, което засяга живота на милиони по света, казват експертите. Тазгодишната кампания за Световния ден за борба с наркотиците признава, че политиките срещу наркотици трябва да се основават на научни подходи, на задълбочени изследвания, на пълното зачитане на човешките права, състраданието и дълбокото разбиране на социалните, икономическите и здравните последици от употребата на наркотици.
Базираните на доказателства програми за превенция на употребата на наркотици могат да защитят както хората, така и общностите, смята генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Наркотиците са в основата на неизмеримите човешки страдания
Употребата на наркотици разяжда здравето и благосъстоянието на хората. Свръхдозите отнемат стотици хиляди животи всяка година.
Междувременно синтетичните наркотици стават все по-смъртоносни и пристрастяващи, а пазарът на незаконни наркотици чупи производствени рекорди, подхранвайки престъпността и насилието в общности по света.
Гореща телефонна линия за родители
През последните годините в България се образуват различни терапевтични общности и се засилват усилията да се помага на младежи, започнали своята употреба в училищна възраст. Днес е повече от ясно, че у нас терапевтичната помощ за тийнейджъри, които експериментират с психоактивни вещества, е крайно недостатъчна.
Ето защо за първи път в България, в Дните за борба с наркотиците фондация „За един чист живот“ започва информационна кампания за родители на тийнейджъри от 14 до 18 годишна възраст на безплатна телефонна линия.
На телефон 0884 72 63 14 родителите получават експертна информация и насоки как да помогнат на тийнейджъри, които експериментират с райски газ, наркотици, цигари, алкохол, хазарт, както и за подрастващи с екранна зависимост или хранително разстройство.
На 8 юли фондация „За един чист живот“ започва 4 седмичен терапевтичен курс за тийнейджъри по научно базираната програма „Минесота Джуниър“. Програмата е подходяща както за подрастващите, така и за техните семейства.