
Худ. Ханс Тома, Wikimedia Commons
Екип от изследователи от специализираната в мозъчната проблематика болница на Медицинския университет в Гуанджоу, техни колеги от университета „Сун Ятсен“, Народната болница на провинция Гуангдонг и университета „Тулейн“ в САЩ, опровергаха идеята, че самотата причинява различни заболявания на органната система. Изследването е публикувано в списанието Nature Human Behavior.
Авторите на изследването са анализирали данни от пациенти, за да проучат връзката между самотата и различни заболявания. Те открили, че самотата може да повлияе на психичното здраве, причинявайки депресия, тревожност и безсъние. Въпреки това, за редица състояния, които преди са били свързани със самотата, като високо кръвно налягане и храносмилателни проблеми, резултатите показват, че причините може да са различни.
За да потвърдят откритията си, учените се обърнали към големи биомедицински бази данни в САЩ, Китай и Обединеното кралство, които съдържат информация за стотици хиляди пациенти. Те се съсредоточили върху 30 от 56 предварително избрани състояния, които преди това са били свързани със самотата. След това изследователите направили статистически анализ на данни от 26 от тези заболявания, като се възползвали от наличната генетична информация.
Резултатите от анализа сочат, че много от болестите, за които се смята, че са причинени от самотата, всъщност имат други причини. Медиците установили, че при пациенти с тези заболявания самотата често се появява като съпътстващо състояние, а не като причина за болестта. Въпреки това, самотата все още се свързва с повишен риск от проблеми с психичното здраве и може да повлияе на промени в тялото, като възпаление и колебания в нивата на хормоните.