
симка: iStock
Учени от университета в Лестър точно преди 10 г. откриха оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които ще бъде категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост, пише UfacityNews. Днес този метод се прилага активно в много здравни заведения в Обединеното кралство. Това облекчава много лекарите в първоначалната им преценка при наличие на алкохолна зависимост.
Първият въпрос е: „Колко често пиете шест или повече алкохолни напитки наведнъж?“ И вторият: „Пили ли сте някога алкохол сутрин, за да стабилизирате нервите си?“ Според проучването неговата точност е 87 процента.
За се потвърди наличието на зависимост е достатъчно, пациентът да отговори „често“ или „редовно“ на първия въпрос и с „да“ на втория въпрос.
Определянето на истината за състоянието на един потенциален алкохолик е от изключителна важност по две причини, казват учените от екипа. Установяването на алкохолизма е важно при прием в спешното заради различни травми и здравословни кризи, за да преценят лекарите какви терапии и медикаменти да приложат на пациента. Скринингът е важен и в ранните етапи на зависимостта, когато засегнатият човек все още не е изпаднал съвсем и води сравнително нормален социален начин на живот, което пък му пречи да признае през себе си, че има сериозен проблем и се нуждае от помощ.
В Обединеното кралство скринингът за алкохол понякога се извършва при регистрация на пациента, но обикновено е формален и повърхностен. (Освен това има една психологическа особеност на алкохолика, която го кара да не си признава колко пие. При зададен въпрос от лекаря за количество и честота на употреба, зависимият винаги споменава незначителни параметри, които нямат общо с реалното потребление.)
Повечето лекари питат пациентите за консумацията, но малцина се задълбочават в още въпроси. Повечето разговори за алкохол в лекарския кабинет продължават по-малко от 1 минута, сочат проучванията на учените. Преди време D'Amico et al изследвали практиките на лекарите в първичната медицинска помощ при над 7000 посещения. За една година само на 29% от пациентите е зададен някакъв въпрос от джипитата, свързан с това дали злоупотребяват с алкохол и ако да - колко често. Но при 44% от далите утвърдителен отговор, че пият прекомерно, разговорът за зависимостта им е продължил задълбочено. От хората с проблем с пиенето, 49% са получили подходящи съвети от общопрактикуващите лекари.