
Д-р Даниела Петрова, дмн, съсобственик и управител на „Дафлорн“
В тялото ни има около 40 трилиона бактериални клетки. Тези микроорганизми населяват стомашно-чревния тракт, кожата, слюнката, устната и очната лигавица, но по-голямата част от тях живеят в дебелото черво.
Сред тях са пробиотиците – комплекси от живи бактерии, които подобряват храносмилането, чревното благосъстояние и имунитета. Думата „пробиотик“ означава „в полза на живота“. Погълнати през устата, те се заселват в дебелото черво, където се размножават и подобряват чревния микробиом. Тези микроорганизми са надеждната защита срещу колониите от патогени, които могат да увредят здравето на човека. Когато равновесието в микробиома е нарушено, може да е причина за редица заболявания, включително рак, диабет, възпаления на червата, тревожност, аутизъм, атеросклероза и затлъстяване.
Съставът на микробните общности, обитаващи тялото ни, се променя в зависимост от условията: начин на хранене, прием на медикаменти, замърсена околна среда, наличие на стрес, злоупотреба с алкохол, липса на движение и др. Хранителните добавки под формата на пробиотици или ферментирали храни могат да помогнат за поддържането на здравословен чревен микробиом.
Пробиотици за психиката
Терминът „психобиотици“ беше въведен през 2013 г. от учени, които откриха, че някои пробиотици могат да влияят директно върху мозъка и поведението. Психобиотиците са вид пробиотици, които имат доказан положителен ефект върху психичното здраве чрез регулиране на микробиома на червата.Изследванията показват, че психобиотиците въздействат по оста микробиота – черва – мозък, която свързва микробиома на червата с централната нервна система. Могат да намалят нивата на възпалителни процеси, като укрепват бариерата на чревната пропускливост, предотвратявайки проникването на токсини в кръвта. В резултат могат да бъдат ползотворни за психичното здраве в четири насоки:
- Подобряване на настроението: Проучванията сочат, че приемът на определени психобиотици може да намали симптомите на депресия и тревожност.
- Намаляване на стреса: Той е сред основните фактори, водещи до психични разстройства. Психобиотиците могат да намалят нивата на хормона кортизол и да подобрят реакцията на организма към стрес.
- Подпомагане на когнитивната функция: Някои психобиотици могат да подобрят паметта и съсредоточаването, като подбуждат производството на растежни фактори, подпомагащи оцеляването и разрастването на невроните.
- Лечение на психични разстройства: Има данни, че психобиотиците могат да бъдат полезни при лечението на сериозни психични разстройства като аутизъм и шизофрения, и др.
Българският психобиотик
Психобиотиците включват определени щамове бактерии, сред които е добрата българска бактерия Lactobacillus bulgaricus, открита още през 1905 г. от доктор Стамен Григоров в нашенското кисело мляко. Откритието му не само донесе световна слава на страната ни, но и стана обект на множество научни изследвания отвъд нейните предели.


С наблюдения под микроскоп върху щама Lactobacillus bulgaricus DWT1 се проследява развитието му.
Учени от Медицинския университет в американския щат Вирджиния установиха чрез експериментално изследване върху мишки, че бактерията Lactobacillus bulgaricus възпрепятства появата на психични разстройства като депресия и тревожност при гризачите. „Тези открития могат да доведат до революция в лечението на психичното здраве, тъй като предполагат, че включването на богати на лактобацили храни може да се превърне в допълнителна стратегия за справяне със стреса, депресията и тревожността“, убеден е д-р Сас Парсад, американски диетолог в неправителствената организация „Гът“ (The Gut Co.)
Бактерията Lactobacillus bulgaricus влияе върху производството на серотонин и гама-аминомаслената киселина – вещества, които са отговорни за връзката между невроните в цялото човешко тяло и контрола на настроението. Те могат да овладеят възпаленията и дисбактериозите в дебелото черво и по този начин да подобрят психичното ни здраве.
Българският пробив в науката
За пръв път в света през 2011 г. български екип, ръководен от о.р. ген.- майор проф. д-р Никола Александров, дмн, член на Европейската асоциация по токсикология, и д-р Даниела Петрова, дмн, откриват щам на Lactobacillus bulgaricus DWT1 от воден произход. Те го изолират от изворна вода в Стара планина. Напълно див, природен и изключително мощен. Въз основа на откритието и десетилетия труд разработват нова гама продукти на фирма „Дафлорн“, която произвежда пробиотични формули с марка „Лактера“ още от 2001 г. Те са първите в света, които създават продукти на базата на пробиотични микроорганизми от изворна вода и притежават единствения български патент в областта на биотехнологиите в САЩ.
„Екипът на „Лактера“ доказа твърдението на американските учени, но не върху мишки, а върху хора“, казва д-р Петрова, съсобственик и управител на фирмата. „Дафлорн“ произвежда над петдесет пробиотични продукта, защитени с над петнадесет патента и търговски марки в България и света. Търговската марка „Лактера“ е регистрирана в Европейския съюз, САЩ, Русия, Китай, Турция, Южна Корея, Судан, Пакистан и Бахрейн.

Към Южния полюс
„Получихме патент за приложение на „Лактера“ като психобиотик при екстремални условия, след като три години работихме заедно с Военноморското училище във Варна. Нашата „Лактера“ тази година за трети път пътува около 150 дни до Антарктида и обратно с кораба „Св. св. Кирил и Методий“ на българската Антарктическа експедиция. Членовете на екипажа сменят много часови и климатични пояси. Тези мъже със средна възраст 38 – 40 години пребивават дълго време на ограничено, малко пространство, отдалечени от семействата и близките, подложени продължително на екстремни натоварвания. Със стандартизирани психологични методи установихме, че сред матросите и офицерите, приемали пробиотик, щамът действително има ефект на психобиотик – намалява стреса, депресиите и подобрява физиологичния сън. Също така моряците, приемали продукти на „Лактера“, боледуват по-малко спрямо контролната група. Тази година резултатите ни отново подлежат на препотвърждаване“, разказва д-р Петрова.

Проектът е осъществен със специалисти от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, СУ „Св. Климент Охридски“, МУ – Варна.
Постковид синдром
Ковид пандемията, извънредната социална и семейна изолация, заболяването и смъртта на близки хора, страхът от заболяване доведоха до различни изменения в психиката: високи нива на тревожност, нарушена социална адаптация и депресии.

Българският научноизследователски кораб 421 „Св. св. Кирил и Методий“
във водите на Антарктида
„Последните две години, заедно със специалисти психолози, ние работихме с пациенти с постковид синдром. Към психологичната подкрепа добавихме хранителна терапия с „Лактера“. Установихме, че щамът Lactobacillus bulgaricus DWT1 от воден произход води до подобрение в социалната адаптация, физиологичния сън и психичното благополучие при тези хора“, разказа д-р Петрова.
„Аз, лактобацилът“
Това е заглавието на документален филм, който Чешката телевизия направи за постижението на българите. Той ще участва на Европейското биенале за документално кино, като сега се подготвя и озвучаване на български език. Улавяйки и изолирайки нови диви, изцяло естествени пробиотични щамове на Lactobacillus bulgaricus от прекрасната ни родина, екипът на „Лактера“ цели да доближи модерната биотехнология и наука до природата и да подобри качеството на живот на съвременния човек.За връзка:
0882 531 330
info@daflorn.bg
София, бул. „Христо Ботев“ 23info@daflorn.bg
www.daflorn.bg
Статията е публикувана в Списание 8, бр.4/2025