favorites basket
user
Изкуство29 септември 2023

Трябваха му жизнена тема, живи хора, широка пластика, експресия

93 години от смъртта на гениалния Репин

Бурлаци на Волга
Бурлаци на Волга
„Ръцете му сами хващаха необходимата четка, сами смесваха боите в нужните пропорции, а той дори не забелязваше цялата тази технология на творчеството, тъй като тя беше станала за него вече подсъзнателна. Увлечението само по формата или само по цветовете - всичко това беше в миналато, изисканост - това не беше за Репин. Трябваха му жизнена тема, живи хора, широка пластика, експресия, силни преживявания." Това пишат за него съвременниците му.

Иля Ефимович Репин (5 август 1844 - 29 септември 1930) е руски художник, живописец, майстор на портрети, исторически и битови сцени. Той е една от водещите фигури в движението Передвижниците.


От 13-годишна възраст учи живопис в Чугуев при И. Бунаков. През 1863 г. постъпва в Художествената академия в Петербург. През 1869 г. е награден с малък златен медал за картината „Йов и неговите приятели“.



През 1872 г. получава голям златен медал за програмата „Възкресяването на дъщерята на Иаир“.



По време на своето пътешествие по Волга през 1870 г. рисува много етюди и ескизи. По-късно от тях се ражда картината „Бурлаци на Волга“, завършена през 1873 г. 
През 30-годишната си дружба с Лев Николаевич Толстой създава 12 портрета на великия писател: „Толстой на оран“, „Толстой бос“, „Толстой в работния си кабинет под сводовете“, „Толстой в кресло с книга в ръка“...



В периода 1894 – 1907 г. той е професор-ръководител на майсторския клас в Художествената академия.
Сред неговите шедьоври е и "Иван Грозни убива сина си" -  1881 – 1885 г.



Другото знаменито платно на Репин е "Запорожци пишат писмо до турския султан" 1880-1891
 г.



"Не са го очаквали"  - 
1884 - 1888 г.




Животът кратък е, изкуството е вечно. Вижте нашия електронен сборник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.