София е робот с много таланти - води разговор, шегува се, пее и дори прави изкуство. През март тя шокира света на изкуството - ИИ красавицата създаде дигитален колаж, който беше продаден на търг за 688 888 долара.
Продажбата потвърди стремглавия интерес на пазара към NFT (Non-fungible token), където хората могат да купуват права на собственост върху цифрово съдържание. Незаменяемите токени трансформират дигиталните творби на изкуството и други колекционерски артикули в единствени по рода си активи, чиято автентичност може да бъде доказана и които могат да се търгуват в блокчейн системата. Всеки фрагмент от NFT има уникален цифров код, записан на блокчейн книги. Това позволява на всеки да провери уникалността и собствеността на елементите.
Дейвид Хансън, главен изпълнителен директор на базираната в Хонг Конг Hanson Robotics и създател на София, разработва роботи през последните две десетилетия и половина. Той вярва, че роботите с реалистичен вид могат да установяват контакт с хората и да помагат в сектори като здравеопазване и образование.
София е най-известното творение от Hanson Robotics със способността да имитира изражения на лицето, да провежда разговори и да разпознава хората. През 2017 г. тя получи гражданство в Саудитска Арабия, като стана първият гражданин-робот в света.
„Представях си София като произведение на изкуството, което може да генерира изкуство. София е кулминацията на много видове изкуство и инженерство, а идеята, че и тя самата може да генерира изкуство, е начин за нея да се свързва емоционално и визуално с хората“, каза Хансън в интервю.
Дигиталната творба, която се продаде за $ 688 888, е озаглавена "Sophia Instantiation" и представлява 12-секунден видео файл, показващ портрета на Бонацето, който се преражда в дигиталната живопис на София. В колаборацията са преплетени и реални произведения на изкуството, рисувани от София. Купувачът на видео колажа е колекционер на цифрови произведения на изкуството и художник, известен в Twitter като Crypto888crypto.
През март дигитално произведение на изкуството от Бийпъл, чието истинско име е Майк Уинкелман, беше продадено за близо 70 милиона долара, разбивайки рекордите и превръщайки го в най-скъпото цифрово произведение на изкуството, продавано някога.
Според експертите, NTF изкуството се радва на растяща популярност и защото шедьоврите се продават без участието на посредници, така че творците могат да се свързват директно с купувачите, без да бъдат ограничавани от галерии или аукционни къщи.
София ще продължи да рисува, каза Хансън, а следващата стъпка в кариерата на робота може да бъде тази на музикант. Тя работи по няколко музикални произведения в проект, наречен София Поп, където си сътрудничи с музиканти - живи хора, за да генерира музика и текстове, поясни той.